Každé auto si zaslouží pravidelný servis a údržbu. A nejedná se pouze o kontrolu technického stavu, umytí skel či přeleštění kapoty. Pozornost je třeba věnovat rovněž interiéru. Čistý a voňavý vnitřek vozu nejenže působí dobře, ale zároveň zvyšuje komfort během jízdy a v neposlední řadě prodlužuje životnost.
Zdroj: Pexels.com
Jak vyčistit interiér auta vlastními silami
Interiéru každého auta je zapotřebí se čas od času podívat pořádně na zoubek. Prach, drobné kamínky, mastnota a drobky, to vše jsou záležitosti, kterým se totiž nelze ani při sebevětší snaze úplně vyhnout. Pokud se navíc jedná o auto, které se používá i k pracovním účelům nebo se v něm vozí děti, je časté čištění vnitřku auta prakticky nezbytností.
Jak vyčistit auto krok za krokem
Alespoň dvakrát ročně, ale ideálně i častěji, si vozidlo zaslouží precizní vyčištění interiéru. Čím častěji se bude navíc údržba provádět, tím bude snazší a rychlejší. Čištění vnitřku auta lze stručně shrnout do následujících kroků.
- Vyndat a vyčistit koberečky (ty textilní vyklepat a vysát, gumové umýt vodou se saponátem).
- Důkladně vysát celý vnitřek vozu (tento proces usnadní vyndání sedaček, pokud je to možné).
- Nezapomenout na vysátí zavazadlového prostoru a čištění stropu auta.
- Pozornost věnovat čištění sedaček auta, vyprat autopotahy.
- Pro precizní čištění čalounění auta se vyplatí půjčit si vysavač pro mokré čištění.
- Na řadu přichází plastové části interiéru: palubní deska, páčky, přihrádky, mezery mezi sedačkami apod.
- Pozornost si zaslouží i volant, pedály a ruční brzda.
- Na závěr je třeba umýt také vnitřní stranu skel. Vzniku nežádoucích šmouh zamezí důsledné vytření do sucha a přeleštění švédskou utěrkou. Hodit se vám může i fén či benzín na odstranění dálniční známky a pozůstatků lepidla.
Práci usnadní přípravky na čištění interiéru auta
Na trhu je k dostání pestrý výběr autokosmetiky určené pro čištění interiéru vozidla. Jedná se například o čistič na palubní desku s antistatickými účinky, vlhčené ubrousky k ochraně skel, přípravek pro renovaci a ochranu tvrzených plastů apod.
Finančně výhodná bývá kompletní sada na čištění auta, která obsahuje všechny nejdůležitější čističe a často navíc také utěrku z mikrovlákna, pracovní rukavice a další užitečné propriety.
Údržbu však může usnadnit dokonce i obyčejná jedlá soda. Pokud čalouněné části interiéru zapáchají, doporučuje se je sodou posypat a nechat několik hodin působit. Poté stačí auto vysát. Na skvrny je možné vyzkoušet domácí čisticí pastu z jedlé sody a vody.
Profesionální čištění interiéru auta
Ten, kdo nechce ztrácet drahocenný čas zdlouhavým čištěním nebo k tomu ani nemá vhodné prostředky, může svěřit tento úkon do rukou profesionálů na čištění interiérů aut. V takovém případě může vybírat rovnou z několika způsobů čištění, případně zvolit jejich kombinaci.
1. Mokré čištění auta
Hloubkové mokré čištění neboli tepování interiéru auta se používá zejména tehdy, pokud je třeba vozidlo opravdu důkladně vyčistit (například před jeho prodejem) nebo v případě silného znečištění.
Pro mokré čištění interiéru auta se využívá speciální čisticí prostředek, který se aplikuje pod tlakem, aby pronikl i do hlubších vrstev. Vzniká pěna, která se vysaje, přičemž se tento proces opakuje, dokud není pěna úplně čistá.
Jedinou nevýhodou je skutečnost, že čištěné plochy zůstávají po aplikaci vlhké. Na jízdu domů je tudíž třeba použít ochranný igelitový potah.
2. Suché čištění auta
Suché čištění interiéru auta je žádané zejména proto, že vozidlo je ihned po vyčištění možné používat. Nic nezůstává mokré, nedochází ke vzniku vlhkosti a není třeba čekat, až sedačky uschnou.
Kromě precizního vysátí auta se jedná i o jeho důsledné vyčištění profesionálními přípravky. Suché čištění se zaměřuje mimo jiné na palubní desku, volant, ruční brzdu, veškeré páčky a přihrádky, dveře, podlahu, strop, sedačky a zavazadlový prostor.
Zdroj: Pexels.com
3. Parní čištění auta
Oblíbenou metodou je vyčištění pomocí páry, kterou lze použít na karoserii i interiér vozidla. Pára uvolní a rozpustí usazené nečistoty dokonce i z obtížně dostupných míst. Ty jsou ihned poté odsáty. Horká pára navíc působí proti alergenům, plísním a různým patogenním mikroorganismům.
Tento způsob je navíc šetrný k životnímu prostředí, protože na rozdíl od mokrého čištění dochází k výrazné úspoře vody.
4. Ozonové čištění auta
Ozonové čištění je zcela nezávadnou a ekologickou metodou, ozon se totiž rozkládá na neškodný kyslík.
Tímto způsobem lze z interiéru vozidla efektivně odstranit celé spektrum nežádoucích látek: viry, bakterie, plísně a další mikroorganismy. Zároveň dochází k eliminaci případného zápachu (např. po transportu zvířat, kouření cigaret apod.).
Prostřednictvím ozonu se čistí především:
- celý interiér včetně zavazadlového prostoru
- ventilace a klimatizace včetně kabinového (pylového) filtru
Zdroj: Pexels.com
Jak vyčistit auto po kuřákovi
Vozidlo po kuřákovi se obvykle prodává na sníženou cenu. Není divu, cigaretovým zápachem prosycený interiér je mnoha lidem nepříjemný, alergiky navíc dráždí v očích a nutí ke kýchání. Je vůbec nějaký způsob, jak se ho zbavit?
Základem odstranění cigaretového zápachu je opravdu důkladné vyčištění auta, které by mělo zahrnovat následující úkony:
- vysypání a vymytí popelníku
- pečlivé vysátí interiéru včetně zavazadlového prostoru
- setření veškerých plastových povrchů přípravkem na palubní desky
- vyprání potahů autosedaček
- výměnu kabinového filtru
- odstranění papírových automap a dalších předmětů, na kterých ulpěl zápach z cigaret
- ozonové čištění interiéru, ventilace a klimatizace
- co nejčastější větrání vozidla
Tip: Důkladné čištění a případné opravy lze očekávat u všech ojetých aut, které jsou nabízeny k prodeji. Na co si dát pozor, se dozvíte v článku o rizicích nákupu ojetého auta.