Vlastnoruční plnění tonerového prášku do vyplýtvaných kazet je jeden ze způsobů, jak ušetřit na tonerové náplni. Jak se to dělá? A jsou na to vhodné všechny kazety?
Zdroj: PREMO
Plnění tonerů do laserových tiskáren provádí buď profesionální firma, nebo to můžete zkusit sami a ušetřit tak část nákladů spojených s náplní do tiskárny (ovšem na vlastní nebezpečí). Metod na to, jak uspořit peníze v této oblasti, existuje ale více – viz. následující článek o snižování nákladů na tisk.
Tonerové kazety vhodné k výměně náplně
Startovací kazety
K velkému množství tiskáren dostanete při jejich koupi i tzv. startovací kazetu. Je to první tonerová kazeta, která se v tiskárně používá. Otázka je, zda je vhodná k doplňování.
Prvním znamením, že kazeta není vhodná k doplňování, je absence čipu. Ten by se měl nacházet na boku kazety. Kazety, které čip nemají, nebudou po výměně prášku správně fungovat a nemá smysl je používat. A startovací kazety občas čip nemívají.
Druhý problém může být odlišná konstrukce startovací a běžné kazety. Výrobce počítá s tím, že startovací kazetu použijete jednorázově a následně budete používat běžné originální tonery.
Třetí problém představují kazety Brother, které při výměně toneru vyžadují i tzv. resetovací kit, který se musí dokoupit zvlášť. Naopak vhodné jsou pro výměnu tonerového prášku tiskárny společnosti HP.
Originální, nebo kompatibilní tonery?
Další otázka je, zda se k doplňování hodí lépe originální, nebo alternativní tonery. Je možné, že kompatibilní toner nebude po doplnění fungovat. Na to ale musíte přijít tak, že jej vyzkoušíte. Pokud si chcete ušetřit nepovedený experiment, vyměňujte prášek v originálním toneru.
Jak probíhá výměna tonerového prášku v kazetě?
Prvním krokem je zakoupení toho správného tonerového prášku pro vaši tiskárnu. Následná výměna není pro průměrně zručného člověka náročná a nezabere mnoho času.
- Tonerovou kazetu vyjměte z tiskárny a otevřete uzávěr, který bývá nejčastěji na boku. K tomu je nejčastěji potřeba plochý šroubovák. Když kazetu otevíráte, dávejte si pozor, abyste se neposypali práškem. Ideální je podložit si kazetu starými novinami.
- Z otevřené kazety vysypte zbytek starého prášku. To je nutné proto, že tonery mohou mít mírně jiný odstín a jejich smíchání se negativně projeví na kvalitě tisku. Také si dejte pozor, ať se tonerového prášku nenadýcháte.
- Nasypte nový prášek. Můžete si vypomoct papírovým nebo plastovým trychtýřem.
- Kazetu uzavřete.
- Vyměňte starý čip za nový. Ten by měl být součástí sady s novým práškem.
Chraňte své zdraví i tiskárnu
Měli bychom ale upozornit, že vlastnoruční doplňování prášku do tonerových kazet může být rizikové. To hlavně z těchto důvodů:
- Tonerový prášek je zdravotně závadný a není vhodné s ním přicházet do styku. Z důvodu ochrany zdraví je nutné se na ni dobře vybavit. Tonerový prášek je karcinogenní a dokáže nepříjemně podráždit oči a dýchací cesty. Ideální je nasadit si rukavice, ochranné brýle a respirátor.
- Proces výměny pro někoho může být příliš složitý.
- Nesprávně doplněná kazeta může poškodit tiskárnu. S čímž souvisí jedna důležitá věc: pokud dojde k poruše na tiskárně v souvislosti s používáním vlastnoručně doplněného toneru, výrobce vám neuzná reklamaci!
Opětovné plnění tonerů je z ekonomického i z ekologického hlediska rozumným krokem, jen zvažte, zda není jednodušší a bezpečnější to svěřit profesionálům.