Jak založit živnost, plus pár cenných tipů navíc

Jak založit živnost, plus pár cenných tipů navíc

smlouva a kalkulačkaV tomto článku se budeme zakládání klasické živnosti, kterou založit není žádným problémem, stačí znát, následujících pár kroků.

Jak založit živnost?

Chcete-li podnikat sami na sebe, nebo prostě aktuálně nepotřebujete zakládat sroóčko, zařídíte si živnost. Jak na to? Velmi jednoduše. Vyberete se v čem chcete podnikat. Pozor na to, že existují živnosti volné, vázané a řemeslné. Přičemž u vázaných a řemeslných živností se musíte musíte splnit určité podmínky, především pak musíte prokázat, že jste v dané oblasti odborně vzdělaní, to jest, že máte vystudovanou patřičnou školu. Nesplňujete-li podmínky pro odbornou vzdělanost, můžete si sehnat odpovědného zástupce (§ 11 živnostenského zákona), který bude na vás dohlížet dohlížet. Jakmile si toto ujasníte, vyrazíte obecní úřad s rozšířenou působností (živnostenský odbor), kde vyplníte jednotný registrační formulář (online verze), kterým se zaregistrujete na všechna potřebná místa, to jest na živnostenském úřadě, finančním úřadě, sociálním úřadě a u své pojišťovny. Za zřízení živnostenského oprávnění je platí jednorázově 1.000,-kč. Následně pak již vyčkáváte na potvrzení od všech zainteresovaných úřadů.

Tip: při zřizování živnostenského oprávnění doporučujeme také zaškrtnout ve formuláři živnost Výroba, obchod a služby jinde nezařazené. Proč? Protože se za toto označení dá skrýt téměř cokoliv. Mimo to je pravděpodobné, že postupem času se budete od své živnosti více či méně odklánět, tak proto. Navíc je to zdarma, tak proč ne.

Když už budete na úřadě, zvažte jestli nepotřebujete

  • založení datové schránky
  • registraci k silniční dani
  • registraci k DPH (identifikovaná osoba, nebo plnohodnotný plátce DPH)
  • registraci k nemocenskému pojištění
  • případně také registraci k dani z nemovitosti
  • nezapomeňte si také v ideálním případě zřídit podnikatelský účet, jsou k sehnání zdarma a usnadňují účetnictví

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..