Jak zapnout vzdálenou indexaci souborů na PC nebo serveru

Jak zapnout vzdálenou indexaci souborů na PC nebo serveru

Datová uložiště mají čím dál větší kapacitu. S tím přichází problém s vyhledáváním nejen podle názvu souboru, ale také někdy i podle jeho obsahu. Takové vyhledávání se může protáhnout na minuty i desítky minut, záleží co a jak hledáte a kolik toho máte na vzdáleném uložišti. Pokud vyhledáváte jen občas, nějak se s dlouhou dobou čekání vyrovnáte, ale pokud vyhledáváte často, bude vás to zdržovat od práce. Řešení této situace spočívá v zapnutí tzv. indexace souborů. Jenže jak na to? Co dělat když je vzdálený počítač s běžnými Windows, nebo Windows Server?

Zprovoznění vzdálené indexace

Krok 1 – zapnutí indexace na vzdáleném PC/serveru

Na klasických Windows je indexace zapnutá ihned po jejich instalaci. Neindexuje se sice všechno, ale základ spočívající v indexaci uživatelského profilu tu je. U Windows Server není indexace vůbec nainstalovaná, takže si jí musíte nejprve doinstalovat jako službu (v server managementu vyberete novou funkci – features). Pokud si chcete nastavit rozsah indexace, tak jednoduše zmáčkněte Win klávesu a napište indexování (v případě CZ verze), nebo indexing (u US verze). Nastavení indexace je intuitivní a tak se o tom nebudeme dále rozepisovat.

Instalace indexační služby
Obr – instalace služby u Windows Server

Pokud indexaci upravujete, je potřeba nechat počítači nějaký čas na reindexování souborů. Sice Windows provádí tzv. indexaci v reálném čase, ale na to se moc spolehnout nedá. Je to pomalé a neefektivní, leč možné. Ověření stavu indexace provedete v nástroji na indexaci hned v prvním okně.

indexace

Na vzdáleném počítači je potřeba nastavit nějaké sdílení. To však pravděpodobně máte již dávno nastavené.

Krok 2 – zpřístupnění indexace pro klientskou stanici

Možná se vám následující nebude zdát příliš inteligentní, či logické, ale je to tak. Je to oficiální způsob. A jak se to dělá? Celkem jednoduše pomocí knihoven (ne těch DLL).

Na klientské stanici spusťte průzkumníka (Win+E). Klikněte si na knihovny. Pokud se vám nezobrazují, tak nejrychlejší způsob jak se na ně dostat, spočívá v napsání slova „knihovny“ do adresního řádku průzkumníka. Prostě to napište a zmáčkněte Enter. Nyní v okně s aktuálními knihovnami klikněte na prázdné bílé místo pravým tlačítkem a z menu vyberte Nový -> Knihovna. Knihovnu si nějak pojmenujte. Následně na ikonu klikněte pravým tlačítkem a z menu vyberte položku Vlastnosti. Klikněte na tlačítko Přidat … a vyberte požadovaný nasdílený vzdálený adresář, v kterém chcete vyhledávat. Nastavení potvrďte a zavřete okno s nastavením. To je vše.

Nyní, pokud je vzdálený obsah již plně proindexován, můžete z klientské stanice rychle vyhledávat na vzdáleném uložišti.

Nastavení indexace na klientovi
Nastavení indexace na klientovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..