Co je to tachymetr?

Co je to tachymetr?

hodinky s tachymetremS tachymetrem se pravděpodobně nejčastěji setkáte na hodinkách. Jenže, k čemu je to to dobré? K čemu se to používá? Na to se teď v krátkosti podíváme.

Tachymetr je přístroj, v našem případě funkce hodinek, pomocí které se měří rychlost pohybujícího se předmětu, nejčastěji automobilu. S pomocí vzorce s = v * t (dráha = rychlost * čas), můžete také měřit/dopočítat i ostatní veličiny. Protože současná doba nabízí mnoho způsobů jak měřit rychlost, je tato funkce dnes již téměř zbytečná. Mimo je díky způsobu měření, který si za také představíme, měření nepřesné a má své limity. Tachymetr na hodinkách je tak spíše designový doplněk, než nástroj na měření, podobně jako miniaturní ciferníky na sofistikovanějších hodinkách, které díky své velikosti jsou v podstatě nepoužitelné.

Jak funguje odečítání rychlosti z tachymetru

Vše je velmi snadné. Rychlost se standardně měří na vzdálenosti 1 kilometru, míle apod. Měření si ukážeme na měření rychlosti pohybu automobilu. Pro jednoduchost počítejme, že vzdálenost směrových sloupků u silnice je 50 m (platí pro rovnou silnici). Vyberete si první sloupek a v momentě kdy kolem něj projedete zmáčknete stopky a začnete počítat sloupky. Po odpočítání 200 sloupů zastavíte stopky. Vteřinová ručička stopek nyní ukazuje na nějakou hodnotu na tachymetru. A právě tato hodnota udává rychlost v km/hodinu, kterou jste projeli úsek silnice.

Takovéto měření má své limity. Rozsah tachymetru je konečný a tak, když budete chtít počítat nižší rychlosti, budete si muset úsek měření zkrátit o polovinu a stejně tak dělit rychlost dvěma. Obráceně tomu tak bude v případě vyšších rychlostí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..