Následující návod slouží k úplnému zazálohování Outlooku a to i s jeho nastavením.
Protože neexistuje žádný oficiální program na zálohování, musíme zálohu udělat ručně. Pokud nejste zkušení uživatelé Windows, přizvěte si raději na pomoc někoho zkušenějšího. Následující děláte pouze na svou odpovědnost.
Vše je vlastně strašně jednoduché. Stačí vykopírovat datové soubory a pak vyexportovat nastavení z registrů. Zde je návod:
- Někde na disku, kde vám to vyhovuje, si vytvořte adresář pojmenovaný třeba adresář Záloha Outlooku – 01.01.2019.
- Zjistěte a poznamenejte si, ideálně do textového souboru (Print Screen obrazovky je také řešení), kde jsou uložené datové soubory (V Outlooku Soubor->Nastavení účtu->Nastavení účtu->Datové soubory).
- Ukončete Outlook, jinak se následující záloha souborů neprovede správně.
- Nyní překopírujte celé adresáře s datovými soubory do vašeho adresáře se zálohou. Nezapomeňte si k souborům uložit i soubor s cestami k datovým souborům.
- Dále je potřeba zazálohovat podpisy, tedy pokud je máte nastavené. Najdete je uloženy v adresáři C:\Users\%username%\AppData\Roaming\Microsoft\Signatures. Překopírujte celý adresář Signatures do adresáře se zálohou.
- Pokud používáte digitální podpis, nezapomeňte ho zazálohovat také. A to ne jen ten poslední, ale i všechny dřívější, jinak se nedostanete ke starým zašifrovaným emailům. Jak na to? Spusťte příkaz certmgr.msc a v složce Osobní vyexportujte všechny vaše digitální podpisy a uložte je také do adresáře se zálohou.
- Nastavení Outlooku je uložené v registru (příkaz regedit), konkrétně zde: HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\16.0\Outlook\Profiles\Outlook. Je potřeba vzít celý klíč Outlook a vyexportovat ho. Pokud je zde vícero položek než jen Outlook, můžete je vyexportovat také, ale nejspíše nebudou potřeba, jsou to někdy v minulosti vytvořené profily Outlooku. Opět nezapomeňte si soubor s registrem nahrát do adresáře se zálohou. Číslo 16.0 je označení verze Office, takže pokud máte jinou verzi než 2016, může zde být jiné číslo.
Vše si uložte dle vašich zvyklostí do zálohy (doporučuji vše zkomprimovat [nepoužívejte ZIP, ale raději RAR] a archivu nastavit heslo). Obnova se pak udělá tak, že nejprve spustíte Outlook bez nastavování. Prostě jakmile po vás program něco bude chtít, ukončíte ho. Tím se vytvoří cesty k souborům v profilu uživatele. Následně pak na původní místa, nahrajete vaše datové soubory a podpisy. Nakonec dvojklikem provedete import zálohy registru. Při migraci na nové PC, je podmínkou funkčnosti zachování cest, tedy i názvu profilu uživatele.