Jak vybrat tiskárnu, která se nejlépe hodí pro vaše potřeby?

Jak vybrat tiskárnu, která se nejlépe hodí pro vaše potřeby?

Chcete si pořídit novou tiskárnu do domácnosti nebo do kanceláře a nevíte, pro kterou se rozhodnout? Na trhu se setkáte s tiskárnami laserovými, inkoustovými, s technologií LED, termosublimačními, 3D… K tomu existují desítky značek vyrábějících tiskárny. Je jich tedy v podstatě nepřeberné množství.

V této změti se ale snadno zorientujete, pokud si stanovíte priority a zodpovíte několik základních otázek:

  1. V jakém objemu budete měsíčně tisknout?
  2. Budete tisknout pouze text nebo i fotografie a obrázky?
  3. Vyžadujete barevný tisk nebo se spokojíte s černobílým?
  4. Chcete, aby tiskárna měla kromě tisku ještě další funkce?

Jak často a co budete tisknout?

V případě, že budete tisknout v menším objemu a vyžadujete barevný tisk, je pro vás ideálním řešením inkoustová tiskárna. S inkoustovou tiskárnou vytisknete vše v ucházející kvalitě – texty, obrázky a s použitím fotopapíru i kvalitní fotografie. Díky své všestrannosti, nízké pořizovací ceně a kompaktním rozměrům jsou tyto tiskárny populární především v domácnostech. Na druhou stranu mají o něco vyšší provozní náklady a nutnost častěji měnit cartridge.

Pokud tisknete často a především textové dokumenty, uvažujte o nákupu laserové tiskárny, případně tiskárny s LED technologií, která funguje na obdobném principu. Tyto tiskárny jsou vhodným řešením pro firmy, jelikož jsou rychlé a dosahují nižších nákladů na vytištěnou stranu. Ještě větších úspor je pak možné dosáhnout s použitím kompatibilních tonerů do tiskáren. Oproti originálním tonerům můžete ušetřit značnou část nákladů při zachování srovnatelné kvality a výtěžnosti.

Výhodou laserových tiskáren je také fakt, že tonery ani při delší pauze mezi tisky nemají tendenci zasychat, jak se tomu děje u cartridgí. Z toho vyplývá, že laserové tiskárny jsou možností i pro uživatele, kteří tisknou spíše sporadicky a nechtějí se potýkat s obtížemi způsobenými zaschlým inkoustemv tiskové hlavě.

Barevně nebo černobíle?

Při tisku textu jsou laserové tiskárny nedostižné. Poskytují kvalitní výtisky, které se nerozmazávají ani časem neblednou. Nehodí se ovšem pro tisk barevných fotografií. Na trhu se sice prodávají i barevné laserové tiskárny, nicméně jsou velmi drahé a kvalita vytištěných fotografií je nesrovnatelná s fotografiemi z inkoustových tiskáren.

Speciálně pro tisk fotografií jsou určeny tiskárny termosublimační. Ty využijete, pokud je pro vás prioritou tisk fotografií v profesionální kvalitě. Termosublimační tiskárny ale slouží skutečně pouze k tisku fotografií, běžnou stránku textu s nimi nevytisknete.

Jednofunkční nebo multifunkční zařízení?

Ať už zvolíte inkoustovou nebo laserovou tiskárnu, budete mít na výběr z jednofunkčních a multifunkčních zařízení, které kromě tisku zvládají např. i skenování, kopírování, faxování, tisk z paměťové karty, flashdisku nebo z mobilního telefonu. Zaměřte se pouze na ty funkce, které skutečně využijete, jelikož za každou z nich si připlatíte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..