Jak zazálohovat SD kartu?

Jak zazálohovat SD kartu?

Možná se vám zdá, že zálohování SD karet je snadné, což je zajisté z části pravda, třeba takový obsah z SD karty z mobilního telefonu stačí jen obyčejně zkopírovat do nějakého úložiště a máte vystaráno, ale pak tu jsou SD karty, které mají různé partitions, zaváděcí sektory aj. a ty není už tak snadné zazálohovat pouhým kopírováním. Například zazálohovat SD kartu naformátovanou pro Raspberry Pi není úplně triviální. Ve Windows její obsah z části nejde vůbec načíst. Takže na zálohování takovéto karty potřebujete pokročilejší nástroje. Jak tedy na to?

Zálohování SD karet ve Windows

Jak už bylo uvedeno, třeba v případě SD karet pro Raspberry Pi, mají Windows problém vůbec s takto naformátovanými kartami pracovat. Je tedy nutné si stáhnout nějaký program, který kartu korektně načte a zazálohuje. Jedním velmi doporučovaným programem pro zálohování SD karet je Win32 Disk Imager. Program je velmi jednoduchý, byť ne příliš intuitivní.

  • 1. vyberte cestu, kam se má záloha (image) uložit
  • 2. vyberte písmeno disku, který SD karta používá (pokud jich je více, nevadí, program si s tím poradí)
  • 3. klikněte na tlačítko Save

To je vše. Pokud vám program nevyhovuje, nebo nefunguje dle očekávání můžete použít třeba program EaseUS Todo Backup, nebo pro pokročilejší velmi oblíbený a zcela zdarma AOMEI Partition Assistant Standard. Popis těchto programů je mimo rozsah tohoto článku.

Zálohování SD karet v Linuxu

Linuxový uživatelé jsou již v základu vybaveni velmi výkonnými a propracovanými nástroji. Jedním z nich je příkaz DD, který vytvoří bezvadnou image disku, viz. následující příkaz. Za /dev/sdb je potřeba dosadit cestu k vašemu SD disku. Tu lze třeba zjistit příkazem sudo fdisk -l (lze použít i příkaz df -h). Místo raspberrypi.img si uveďte svou cestu, kam chcete zálohu nahrát a jak jí pojmenovat.

sudo dd bs=4M if=/dev/sdb of=raspberrypi.img

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..