Vše o souborových příponách XLSB a XLSM

Vše o souborových příponách XLSB a XLSM

S příponami souborů XLSB nebo XLSM se zas tak často nesetkáte. Nicméně, když už na ně narazíte, mohou vás celkem překvapit. Sice asi správně z části přípony usoudíte, že se jedná o Excelovskou tabulku, ale co přesně tyto přípony znamenají, to si musíte někde zjistit. Třeba právě v tomto krátkém článku.

Za vším hledej archív

Od verze MS Office 2007 se soubory, jsou li uloženy v nových formátech (XLSX, XLSM, XLTM aj.), jsou ukládány v otevřeném formátu. Při přímé editaci souborů však nic otevřeného neuvidíte. Chcete-li vidět otevřená data, musíte příponu zaměnit na příponu ZIP a pak archív extrahovat.

struktura-souboru-xlsm

K čemu slouží XLSB

XLSB přípona informuje o tom, že se jedná o binární sešit Excelu. To znamená, že data v archívu budou v binární formě, která se počítači rychleji zpracovává, protože nemusí parsovat XML strukturu souboru, což je časově náročné (část archívu bude v XML formátu, data však ne). XLSB příponu použijete tehdy, když budete pracovat s velkými daty. Například, když budete dělal statistiky z tabulky, která má milión řádků apod.

K čemu slouží XLSM?

XLSM, stejně jako PPTM, DOCM přípony jsou běžné dokumenty (opět archív s otevřenými daty), které narozdíl od běžných XLSX, PPTM, DOCM budou navíc obsahovat makra. Jiný rozdíl v nich není. Přípony slouží k snadnější identifikaci obsahu souboru, abyste jen tak náhodou neotevřeli neznámí soubor s makry.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..