Limity souborových systémů NTFS, FAT32 a exFAT

Limity souborových systémů NTFS, FAT32 a exFAT

Hard diskPřestože moderní souborové systémy zvládají práci i s opravdu velkými soubory, tak určitá velikostní omezení tu jsou. Zejména pak u často používaného FAT32. Pojďme se na limity těchto souborových systémů podívat.

Limity FAT

FAT (File Alocation Table) existuje v několika verzích. Nás však zajímá FAT32 a exFAT. Na souborový systém FAT32 je možné uložit soubor o maximální velikosti 4GiB = 4,294,967,295 = (232 − 1) bytů. Podmínkou však je zapnutí podpora LFS (Large File Support), která je v moderních systémech splněna. Pokud není, je limit velikosti souboru omezen na 2GiB. Teoreticky je možné použít FAT32 na disk o velikost až 8 TiB. Běžně vám však Windows nepovolí naformátovat disk s FAT32 na více jak 32 GiB. Pokud chcete tento limit překročit, nebo prostě vám systém již nenabízí formátování disku na FAT32, musíte provést formátování v příkazové řádce viz: Jak naformátovat disk na více jak 32 GiB?.

exFAT je souborový systém, který Microsoft připravil pro flash disky (je jednodušší než NTFS) a který se někdy označuje jako FAT64. Maximální velikost souboru, který můžete uložit na exFAT se rovná velikosti disku, doporučuje se však tuto velikost omezit na 256 TiB, teoreticky je však možné uložit soubor až o velikosti 16 EiB [1]. Operační systém vám však nabídne velikost maximálně 256 TiB [2].

Limity NTFS

NTFS je 64 bitový souborový systém. Z toho vyplývají i veškerá další omezení, která jsou v podstatě shodná s exFAT. Je možné vytvořit soubor o velikosti disku, jehož velikost je teoreticky 16 EiB. V praxi však dosáhnete prozatím jen na 256 TiB [3].

Zdroje:

1 – https://en.wikipedia.org/wiki/ExFAT
2 – Kniha Windows 8.1 Administration Pocket Consultant Storage, Security, & Networking. Autor: William Stanek
3 – https://en.wikipedia.org/wiki/NTFS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..