Jakou si vybrat tiskárnu, aneb jak tisknout levně?

Díky nízkým cenám tiskáren má dnes doma tiskárnu snad úplně každý, kdo používá počítač. Bohužel nízké ceny tiskáren si výrobci kompenzují na drahých náplních do tiskáren, takže sice doma máte levný hardware, avšak při koupi náplních určitě protáčíte oči v sloup. Zajímá-li vás, jak ušetřit na tisku, čtěte dále.

Základ je výběr vhodné tiskárny

Výběrem vhodné tiskárny se dá ušetřit až několik tisíc korun ročně. Pro domácnosti je nejlepší kupovat laserové tiskárny, které mají jednu zásadní výhodu. Tou je fakt, že toner nezasychá jako inkoustová náplň. Pokud si říkáte, že laserové tiskárny nejsou vhodné pro tisk fotografií, pak vás musíme vyvést z omylu. Moderní barevné laserové tiskárny umí tisknout fotografie velmi pěkně, i když inkoustovým tiskárnám se zcela nevyrovnají. Navíc fotografie z dovolené apod. je lepší si nechat vytisknout v nějakém fotolabu, kde vás jedna fotografie bude stát pár korun, na rozdíl od několika desítek korun, u vás doma. Z toho důvodu, na doma bohatě postačí černobílá laserová tiskárna.

Až si budete kupovat laserovou tiskárnu, dejte si pozor na to, aby tonerové náplně na sobě neměli RFID čipy. Tyto čipy slouží k tomu, aby vás výrobce donutil kupovat jeho předražené náplně do tiskáren, protože toner bez originálního čipu neakceptuje (mimo startovacích náplní).

Při nákupu si kupujte běžné známé značky. Samsung, HP, Canon, Epson, OKI aj. jsou totiž pro vás zárukou kvality a dosažitelného servisu, a dostupnosti alternativních náplní do tiskáren.

Protože jsou originální náplně často drahé, zkuste se poohlédnout buď po firmě, která dokáže náplně znovu naplnit, nebo si kupte alternativní náplně. To jsou takové náplně, které jsou zcela shodné s originálními, jen s tím rozdílem, že je vyrobila nějaká jiná, často neznačková, firma. Těchto náplní se nemusíte bát, fungují ve většině případů zcela bez problémů, i když nějaká chyba se může vyskytnout. Ještě než si nějaké náplně koupíte, je potřeba vás upozornit na jeden menší problém. Výrobce tiskárny vám u nich nebude garantovat kvalitu tisku a často vám neuzná ani záruku na tiskárnu, pokud zjistí, že byly v tiskárně používány neoriginální náplně.

Při nákupu zvažte koupi multifunkční tiskárny. Ty se dají sehnat za velmi pěkné ceny a navíc časem budete rádi, že na nich můžete skenovat, posílat faxy apod. Pokud máte doma více počítačů, popřemýšlejte o investici do síťové tiskárny, na kterou se jednoduše budou moci připojit i ostatní počítače.

Shrnutí na závěr

1 – snažte nekupovat inkoustové tiskárny. Jejich náplně jsou drahé a zasychají. Černobílá laserová v 90% případů bohatě postačí

2 – fotografie svěřte fotolabu, který je vytiskne desetkrát levněji než vy doma

3 – vybírejte si známé značky tiskáren

4 – vyhněte se tiskárnám vyžadující originální náplně s RFID čipy – prodejce vám poradí

5 a) – zkuste ušetřit na náplni do tiskárny koupí alternativní náplně od jiného výrobce.

5 b) – zjistěte si, jestli ve vašem okolí nějaká firma neumí naplnit prázdné náplně

6 – multifunkční tiskárna je lepší než obyčejná a není o tolik dražší

7 – pokud máte doma více počítačů, je lepší pořídit si tiskárnu se síťovou kartou

Máte-li nějakou otázku, klidně se ptejte v diskuzi pod článkem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..