Jaký je rozdíl mezi střídavým a stejnosměrným proudem?

Jaký je rozdíl mezi střídavým a stejnosměrným proudem?

Rozdíl mezi střídavým proudem potažmo napětím je dobré znát, protože se každé hodí k něčemu jinému. Pojďme si v krátkosti ukázat hlavní rozdíly.

Velmi jednoduše řečeno, je hlavní rozdíl mezi střídavým a stejnosměrným proudem v tom, že střídavý proud v obvodu neustále mění svůj směr, zatímco stejnosměrný proud teče jen jedním směrem. Střídavý proud najdete v zásuvce 230V, a stejnosměrný proud třeba v baterce, se kterou si večer svítíte na cestu.

Proč existují dva typy proudu a napětí?

Protože, každý druh se hodí na něco jiného. Například stejnosměrné napětí se používá v číslicové technice (počítačích apod.), protože se s ním dají snadno vyjadřovat hodnoty 0 a 1, zatím co střídavé napětí se používá třeba v elektrických motorech, kde vytváří točivé elektromagnetické pole roztáčející rotor (osu/hřídel). Pro přenos elektrické energie se mnohem lépe hodí vysoké střídavé napětí a malý proud, protože u něj nedochází k takovým ztrátám ve vedení (napětí na konci vedení je nižší než na začátku). Střídavý proud se vyrábí mnohem jednodušeji než stejnosměrný. K výrobě střídavého proudu stačí obrátit chod motoru do generátorického stavu, kdy otáčením rotoru se ve statoru začne indukovat střídavé napětí a následně téci proud. Zatímco stejnosměrný proud se vyrábí buď chemicky (napájecí články – baterie) nebo pomocí fotovoltaických panelů. Stejnosměrné napětí se nedá nijak transformovat, proto se pro transformaci nejprve musí přeměnit na střídavé napětí, které se po transformaci na vyšší či nižší napětí a proud dle potřeby usměrňuje apod.

Na obrázku níže jsou dva grafy znázorňující možné průběhy proudu a napětí v závislosti na čase. Dále jsou na obrázku dva jednoduché schématické obrázky, na kterých je zobrazen rozdíl v schématickém značení. Pozn.: u střídavých obvodů se pro jednoduchost určuje jeden směr napětí a proudu.

Střídavý a stejnosměrný proud a napětí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..