Pokud čtete tento článek, je pravděpodobné, že patříte mezi náročnější uživatele, kteří již řeší, jakou si koupit klávesnici. A to je dobře. Většina lidí vůbec nad výběrem klávesnice vůbec nepřemýšlí. A přitom výběr klávesnice je velmi důležitý. Pojďme si říci, jestli a proč vlastně řešit spínače v klávesnici, případně jaké spínače si vybrat.
Jaký je rozdíl mezi mechanickou a membránovou klávesnicí?
Membránová, alias klasická/obyčejná klávesnice používá gelové spínače. Ty jsou velmi levné. Jejich chod je tichý, reakční doba delší než u mechanických kláves a dalo by se říci, že mají i nižší životnost. Ona to tak úplně pravda není, protože kdo by si kupovat klávesnice na více jak 5 let? Jen málokdo. Navíc z autorovo osobních zkušeností vyplývá, že z hlediska životnosti jsou na tom oba druhy spínačů podobně. Tedy pokud se ke klávesnici budete chovat obezřetně, což se od hráčů počítačových her nedá moc očekávat.
Mechanická klávesnice používá mechanické spínače. Ty jsou několikrát dražší než membránové, avšak u finálního produktu je jejich vysoká cena uměle udržovaná, protože samotných 150 spínačů, které jsou v průměrné klávesnici, stojí, oproti membránovým spínačům, jen pár desítek korun. A proč je používají profi hráči? Jsou totiž rychlejší, avšak bavíme se zde o jednotkách milisekund, které běžný člověk ani nezaregistruje. Navíc, aby mělo smysl řešit milisekundové reakce spínačů, tak taky budete potřebovat hodně předimenzovaný počítač, který bude schopný téměř v reálném čase na klávesy reagovat. Samozřejmě, že záleží na náročnosti hry. V neposlední řadě záleží na rychlosti vašich reakcí. Fajnšmekři si také potrpí na průběh spínacích charakteristik různých verzí spínačů. Jedny spínají lineárně, jiné mají charakteristiku různě pokřivenou viz. oblíbená řada spínačů (Cherry MX Blue, Cherry MX Brown, Cherry MX Black a Cherry MX Red). Mechanické spínače mají jednu nepříjemnost, jsou hlučné, takže pořádně vybírejte jaký druh spínačů bude ta vaše vysněná klávesnice mít, existují totiž i tišší mechanické spínače.
„Věděli jste, že nejrychlejší reakce mají asiati? Je tím, že jsou menší a mají tak kratší nervová vlákna.“
Má smysl kupovat mechanické klávesnice?
Pro běžnou práci a víkendové hraní nemá smysl investovat nějakých 5 tisíc do tohoto druhu klávesnice. Membránové bohatě postačí. Spíše si kupte dražší membránovou, která umí anti-ghosting (schopnost zaregistrovat zmáčknutí několika kláves najednou bez zamrznutí), nebo N-key rollover (každý spínač má svůj pár vodičů, které vedou do elektroniky, která každou klávesu extra vyhodnocuje, což je u levných kláves nedělá, protože mají maticovou strukturu spínání). Také se vyplatí koupit si programovatelnou klávesnici, s kterou můžete dělat téměř cokoliv. V neposlední řadě podsvětlená klávesnice je také hodně dobrá investice. Záleží tedy na vás co si vyberete a hlavně, jaký máte rozpočet.