Kustovnice čínská (Lycium Chinese)

Kustovnice čínská (Lycium Chinese)

organic goji berries (wolfberry) in a small ceramic bowl - HImalayan superfood
Kustovnice čínská

Kustovnice čínská jiným názvem Goji čínská je keř dorůstající výšky až 3 metrů. Pochází z Asie, přesněji řečeno z jižní části Číny. U nás je spíše známá její příbuzná Kustovnice cizí, která je hojně využívána na okrasné živé ploty.

Charakteristika

Kustovnici jednoduše poznáme podle vejčitých až kopinatých listů velkých asi 7cm. Má fialové květy. Kvete od června do září. Plody jsou oranžovočervené bobule. Mají tvar elipsy a rostou na dlouhých stopkách. Jsou asi 1-2 cm velké a velmi nápadně se podobají šípku, byť jsou mnohem sladší . V sušeném stavu se pak podobají větší červené borůvce. Nejčastěji se plody sbírají od srpna do října.

Využití

Kustovnice se pro své blahodárné účinky využívá zejména v čínské medicíně. K léčbě se hodí celá rostlina, tj. plody, listí, kůra i kořeny. Nejžádanější jsou ovšem hlavně její plody. Ideální je konzumovat čerstvé bobule, ty jsou však špatně k sehnání a navíc po sklizni vydrží pouze pár dní. Proto jsou nejčastěji k dostání v sušeném stavu.
Obsahují vitamín A, B, C, aminokyseliny, betakarotén, polysacharidy a řadu stopových prvků (např. zinek, selen, železo a vápník). Dále obsahují látky působící antibakteriálně. Snižují riziko rakoviny, léčí kašel, podporují zdravou funkci jater a ledvin, pomáhají také při cukrovce a bolestech kloubů, zpevňují šlachy, eliminují závratě a hučení v uších a také mají silné antioxidační účinky. Stimulují i tvorbu bílých a červených krvinek; mají blahodárný vliv na mužskou potenci (afrodiziakum), posilují obranyschopnost a imunitu organismu, zlepšují krvetvorbu a snižují krevní tlak. Jíst by je měli také astmatici a alergici, protože zvlhčují plíce a tím napomáhají lepšímu dýchání. Vhodné jsou také pro odbourávání alkoholu v krvi. V neposlední řadě omezují také rozšiřování lupénky a jiných kožních onemocnění. Posilují zrak, uklidňují podrážděné oči a zlepšují ostrost vidění.

Dávkování

Ačkoliv Kustovnice působí velmi kladně na celý náš organismus a nemá žádné negativní vedlejší účinky, nedoporučuje se konzumovat více jak 100g/den. Při dávkování je třeba také brát v potaz hmotnost a pohlaví daného jedince. Ideální dávka u dospělých je 10-30g (asi 1-2 menší hrsti) sušených plodů denně. U dětí do 10let pak pouze půlku této dávky. Naopak užívat by jej neměli děti do 18 měsíců a těhotné ženy. Je nevhodné jíst větší množství před spaním, jelikož by to mohlo vyvolat u některých lidí i nespavost.
Kustovnici čínská je pouze doplňkem stravy, nikoli její náhražkou. Účinek je pak patrný již po několika týdnech užívání. Nejlevněji Kustovnice koupíte na internetu. V klasických obchodech se zdravou výživou je velmi drahá. Nevěříte? Přesvědčte se sami zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..