Jak vybrat vhodný obojek pro psa?

ŠtěnátkoObojky pro psy jsou základní výbavou každého majitele čtyřnohého kamaráda. Díky obojku můžete svého pejska pohodlně venčit, zviditelníte ho a také bude na první pohled jasné, že pes někomu patří, kdyby se náhodou zatoulal. Výběr správného obojku záleží na více faktorech. Jaké jsou možnosti výběru psích obojků?

Materiály obojků

Velmi oblíbené jsou kožené obojky. Ty vypadají vkusně a elegantně a vyznačují se skvělou výdrží. Při kvalitním zpracování a použití dobrého materiálu je kožený obojek téměř nezničitelný. Neméně oblíbené jsou nylonové obojky pro psy, které patří k těm nejpoužívanějším mezi pejskaři. Oproti kůži představují cenově příjemnější variantu a navíc umožňují volbu z nepřeberného množství barev a vzorů. Díky tomu se dají skvěle sladit s vodítkem a celou pejskařskou výbavou. Další možností jsou kovové obojky, i když ty se nevidí tak často. Jsou ale chovatelé, kteří si je chválí. Často se používá kombinace materiálů v případě podšití obojků. Základní materiál se podšívá nejčastěji plstí, fleesem nebo softshellem, díky čemuž je pro pejska nošení obojku pohodlnější a příjemnější.

Typy obojků

Obojky pro psy se dělí na tři základní typy a to klasické, polostahovací a stahovací. Nejrozšířenější je klasický obojek, který je vhodný pro všechny psy napříč plemeny. Hodí se také pro všechny příležitosti včetně běžného nošení na zahradě nebo volného pohybu bez vodítka. Má pevně danou délku, kterou lze ale mírně přizpůsobit zapnutím do různých dírek v obojku, nebo utažením posunovací přezky používané často u nylonových obojků se zapínáním na trojzubec.

Polostahovací obojky se také hodí víceméně pro všechna plemena. Používají se při vycházkách a venčení, na volné pobíhání ale vhodné příliš nejsou z důvodu bezpečnosti pejska. Obojek totiž leží volně na krku psa a může tak dojít k jeho zachycení například v křoví. Polostahovací obojek se navléká přes hlavu psa a utahuje se jen při zatáhnutí vodítkem. Velmi užitečný je tak u psů, kteří se teprve učí chodit na vodítku nebo pořád tahají. Díky utažení obojku kolem krku budou vědět, že je něco špatně a mají zpomalit. Zároveň poskytují majitelům větší jistotu, že se pes nemůže z obojku ve stresové situaci vyvléknout jako to může nastat u klasického obojku. Síla utažení se přitom dá nastavit podle potřeby.

Stahovací obojky se používají většinou jen při výcviku psů a to především těch nezvladatelných a divokých, jinak nejsou příliš vhodné. Nemají zarážku a při tahání se tak utáhnou, jak nejvíc to jde, a psa skutečně škrtí.

Speciální obojky

Zvláštními kategoriemi jsou potom obojky s dalšími přidanými funkcemi. Jde například o svítící obojek, který je ideálním pomocníkem pro venčení pejska v noci. Díky nastavení stálého svícení nebo rychlého a pomalého blikání se vám váš pes neztratí z očí ani ve tmě. Obojek se přitom jednoduše dobíjí přes USB, takže ho můžete mít pořád připravený. Bezpečnostní variantou psího obojku je také reflexní obojek. Obzvlášť teď v mlhavém počasí, kdy ani přes den není dobrá viditelnost a večer se stmívá čím dál dříve, zajistí reflexní prvky na obojku větší bezpečnost vašemu psovi a vlastně i vám. Dalším praktickým pomocníkem je obojek proti klíšťatům. Antiparazitální obojky chrání psí miláčky před klíšťaty, ale také blechami a některými druhy létajícího hmyzu. Tím ušetří vašemu pejskovi nepříjemné kousance i možné zdravotní problémy a vám spoustu starostí.

Většina pejskařů má doma připraveno více obojků. Některé na obyčejné venčení, jiné na delší výlety, na výstavy, k výcviku nebo sportovním aktivitám. Obojky pro psy jsou také módním doplňkem, a proto si je majitelé pořizují v různých barvách a vzorech, aby je mohli sladit třeba s psím oblečkem nebo svým outfitem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..