Než se rozhodnete trestní podání učinit, je dobré alespoň trochu mít ponětí o tom, jestli ohlášené jednání je trestním činem. O tom, jestli vaše podání je trestní, nebo jiné oznámení, posoudí sami orgány v trestném řízení.
Chcete-li podat trestní oznámení, musíte se řídit § 59 zákona č. 141/1961 Sb., trestního řádu, kde je stanoveno, jak oznámení probíhá.
V zásadě máte několik možností jak podat trestní oznámení, které lze předat na policii, okresní státní zastupitelství, nebo v řízení před soudem okresnímu soudu. V důležitých případech lze trestní oznámení podat u státního zastupitelství a u soudů vyššího stupně.
Trestní oznámení můžete podat ústně, písemně, elektronicky, telegraficky, faxem nebo dálnopisem, tedy jakkoliv vám to vyhovuje.
V trestním oznámení musí být patrno, kterému orgánu činnému v trestním řízení je určeno, kdo jej činí, které věci se týká a co sleduje, a musí být podepsáno a datováno.
Nejlepší je asi podat trestní oznámení v písemné formě, kde můžete svými slovy jasně vyjádřit o trestném činu. Nejjednodušší je to pak v ústní formě.
U ústního podání počítejte s vaším výslechem ve kterém se budou ptát na osobu na níž trestní podání podáváte, za jakých podmínek byl čin spáchán, na výši vzniklé škody. Pokud jste vy ti, kterým škoda vznikla, budete dotázáni na to, zda žádáte, aby soud rozhodl v trestním řízení o nároku na náhradu škody nebo nemajetkové újmy nebo na vydání bezdůvodného obohacení.
Pokud trestní oznámení obsahuje chyby, avšak obsahuje náznaky vedoucí k názoru, že došlo ke spáchání trestného činu, bude se podání oznámení přezkoumávat a to i za okolnostech, že se autor nepodepsal svým skutečným jménem.
Zdroj: Zákon č. 141/1961 Sb. Trestní řád