Nejdelší řeka světa a Evropy

Nejdelší řeka světa a Evropy

Připravili jsme pro vás informace o nejdelší řece světa a Evropy.

Nejdelší řeka světa

Za nejdelší řeku na světě je obecně považována řeka Nil. Najdete ji v severovýchodní Africe. Je 6695 km dlouhá a protéká deseti státy, Súdánem, Jižním Súdánem, Burundi, Rwandou, Demokratickou republikou Kongo, Tanzanií, Keňou, Etiopií, Ugandou a Egyptem.

Pozor!

Nil je někdy označován jako druhá nejdelší řeka na světe a jako první je označována Amazonka. Problém je v tom, že není přesně stanoveno odkud je potřeba délku řeky počítat. Mimo to řeky zejména při záplavách neustále přesouvají svá koryta. Úplně správně tedy není ani Nil ani Amazonka se svými 6516 km dlouhým korytem, i když obecně je Nil brán jako nejdelší.

Řeka Nil

Autor fotografie: Michael Gwyther-Jones

Nejdelší řeka Evropy

V Evropě je situace výrazně jednodušší, zde jasně kraluje řeka Volha. Ta je se svou délkou 3534 Km skutečně nejdelší a nejvodnatější řekou Evropy. Mimo to Volha drží další prvenství. Tím je největší řeka na světe, která nemá odtok do světového oceánu. Volha protéká od severozápadu na jihovýchod evropskou částí Ruska. Zajímavostí je, že Volha má po celé délce velmi malý spád, který na celém toku činí 0,07 promile.

Perlička. Budete-li se chtít koupat „na Adama“, není to ve Volze, tak jako u nás, problém. Naopak je to zcela normální. Mimo to koupání ve Volze je velmi příjemné.

Řeka Volha

Autor fotografie: vonoiral

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..