Nemoc MERS – příznaky a léčba

Nemoc MERS – příznaky a léčba

vědec zkoumající virus chřipkyOznačení MERS, v úplném znění MERS-CoV je zkratka, která znamená Middle East respiratory syndrom coronavirus. Jedná se o virus patřící do skupiny jednořetězcových RNA virů s pozitivním řetězcem, který je příbuzný SARS. Virus MERS lidem způsobuje závažné onemocnění plic a ledvin [1].

Příznaky MERS

Diagnostika je velmi obtížná, protože počáteční příznaky připomínají obyčejné nachlazení, které doprovází teploty vyšší než 38 °C, kašel, nález na plicích, případně syndrom akutní dechové tísně (ARDS), či zažívací problémy – řídká stolice. Nemoc přechází v onemocnění plic a akutní selhání ledvin. Úmrtnost se pohybuje kolem 50% [1, 2].

Léčba MERS

V současnosti (6/2015) není známa žádná účinná léčba. Experimentuje se však s injekčním podáváním krevní plazmy od pacientů, kteří se z nemoci úspěšně uzdravují [3].

Původ MERS

Spekuluje se o tom, že MERS pochází od netopýrů, nicméně zdroj přenosu na člověka není prozatím objasněn. Předpokládá se, že musí existovat nějaký mezihostitel, který nemoc na člověka přenesl – pravděpodobně velbloud [4].  První výskyt byl zaznamenán v roce 2012 na Arabském poloostrovu [5].

Jak se MERS přenáší?

Onemocnění se přenáší kontaktem s nemocným, podobně jako u chřipky [4].

Prevence onemocnění

Jako prevence se uvádí dodržování základní hygieny, případně nošení roušky. Dále je doporučeno vyhýbat se velbloudům [5].

 

Autor článku není lékař. Obsah článku vyjadřuje názor autora a nejedná se o lékařskou radu.

Zdroj:

1 – https://cs.wikipedia.org/wiki/MERS
2 – http://www.mzcr.cz/….. /DH7_a_korona_UPGRADE_FINAL.docx
3 – http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/korea-hlasi-tri-nove-obeti-onemocneni-mers-zemrelo-uz-19-lidi/1227962
4 – http://www.szu.cz/tema/prevence/aktuality-k-problematice-mers-koronaviru-zdroj-infekce
5 – http://www.mzcr.cz/dokumenty/upozorneni-pro-cestujici-tykajici-se-respiracniho-syndromuzpusobeneho-novym-ko_10339_1.html

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..