Svrab – jak se projevuje a léčí?

Svrab, nazývaný též sarkoptóza je způsobený zákožkou svrabovou. Jedná se v poslední době o poměrně dost rozšířeného parazita, který dokáže dost zkomplikovat život. Svrab doprovází zejména lidi se špatnými hygienickými návyky, avšak nevyhýbá se ani těm co je dodržují. Pokud se totiž se svrabem setkáte, je možné, že si ho domů odnesete. Problém srabu je pak v tom, že pokud se včas nevyhubí, mohou nastat zdravotní komplikace.

Jak svrab poznat?

Zákožka svrabová je malý, cca půl milimetru velký roztoč, který si v kůži dělá cestičky do kterých klade vajíčka. Na pokožce se nejčastěji svrab vyznačuje pupínky v párech. Jedním se roztoč zavrtá do kůže a druhým vyleze. Chodbičky mohou být relativně dlouhé (několik mm). Místo napadené svrabem pak dost intenzivně svrbí. Fotografie napadené kůže si můžete prohlédnou zde. Roztoče zákožky pak celkem spolehlivě můžete hledat v posteli, na gauči, křesle a všude na místech, kde je teplo a vlhko. Jsou to malincí roztoči, které pokud dobře vidíte, nepřehlédnete. Rychle se množí a po čase můžete najít i celé skupinky těchto roztočů.

Co s tím?

Předně navštivte lékaře. Ideální je jít rovnou na kožní oddělení, kde zpravidla na první pohled zkušený lékař zjistí co vás trápí. Bude-li vaše napadení svrabem větší, zahájí lékař ne zrovna voňavou léčbu. Na svrab se totiž používá sýra, kterou se potírá celé tělo. Rozhodně se ničeho nebojte. Sýra účinkuje poměrně rychle a spolehlivě.

Prostory, kde jste svrab našli, je potřeba vystříkat látkou, která na svrab působí. Doporučuji vám kontaktovat deratizátory, kteří vám za několik stokorun diskrétně byt vystříkají. Počítejte však s tím, že je potřeba nastříkanou látku, která nezanechává žádné stopy, nechat 24 hodin působit, takže si sežeňte náhradní ubytování. Oblečení napadené svrabem je pak potřeba nechat v pračce vyvařit, nebo alespoň důkladně vyžehlit.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..