Aloe vera je rostlinou známou svými léčivými účinky a hojně využívanou již tisíce let. Její použití je nesmírně široké, kromě hojení ran se využívá často v kosmetice, ale známé je také její vnitřní užívání pro lepší zdraví. Mnoho lidí se ji nebojí označit přímo za zázračnou rostlinu. A určitě nejsou daleko od pravdy, vždyť blahodárné účinky aloe znali již naši dávní předci, například staří Egypťané, Mayové, Číňané i Indové. Dnes je tato tisíciletími prověřená rostlina součástí spousty domácností, kde zároveň pomáhá i zdobí okenní parapet.
Původem Afričanka
Aloe je rostlina z čeledi liliovitých, která původem pochází z Afriky, rozšířená je ale na téměř všech kontinentech. Má dřevnatý kmen a tlusté, dužnaté listy. Ty obsahují průhlednou šťávu gelové konzistence, která se používá k léčení. Nachází se v ní přes dvě stovky různých látek, mezi nimi mnoho významných aminokyselin, vitamínů a minerálů. Šťáva z aloe má prokázané antibakteriální, antivirové, antimykotické a detoxikační vlastnosti.
Pravá aloe
Na celém světě je do dnešních dnů známo několik set druhů aloe, hovoří se o 200-300 druzích. Prokázané léčivé účinky má však pouze maximálně 5 z nich. Nejsilnější jsou u aloe pravé, latinským názvem Aloe Barbadensis. Právě ta se používá v kosmetice a také má nejlepší hojivé vlastnosti. U nás se ale často také pěstují aloe stromovitá (Aloe Arborescens), která je asi nejznámějším druhem, a aloe kapská (Aloe Ferox), obě mají také léčivé účinky.
Vnější použití
Nejčastěji se šťáva z aloe vera používá jako první pomoc při různých drobných poraněních, odřeninách, škrábancích či poštípání hmyzem. K tomu stačí pouze uříznout list, odstranit z něj ostny a slupku a poté dužinu přiložit na postižené místo. Můžete také z listu vymačkat šťávu a tou bolístku potírat. Kromě zranění se takto dají léčit i ekzémy a kožní záněty, akné, opary nebo afty. Skvělé hojivé účinky má aloe vera na popáleniny, ať už ty letní od sluníčka nebo klasické. Vnější používání aloe vera je naprosto bezpečné, riziko hrozí jedině při alergii na tuto rostlinu, ta však není příliš častá. Doporučuje se ale opravdu odstranit slupku, protože ta obsahuje latex, který může působit na kůži dráždivě.
Vnitřní použití
Aloe vera se dá však užívat také vnitřně, i to má skvělé účinky na některé problémy. Jsou jimi především zažívací a vylučovací potíže, aloe pomáhá při chronické zácpě, nadýmání, pocitech těžkosti v břiše a nechutenství. Dále pak celkově detoxikuje organizmus odváděním toxinů z těla a tím zlepšuje jeho obranyschopnost, pomáhá také při kloubních onemocněních a diabetikům prospěje snižováním hladiny krevního cukru. U vnitřního užívání je ale třeba dodržovat doporučenou maximální dávku, u které se uvádí jedna čajová lžička čisté šťávy z aloe vera za den. Látky v ní obsažené totiž prokrvují břišní orgány a pánev a při předávkování by mohly podráždit ledviny. Proto není vnitřní užívání vhodné pro těhotné či právě menstruující ženy, pít by se neměla ani při krvácejících hemeroidech a gynekologických obtížích.
Krásní díky aloe vera
Výtažky z aloe vera jsou častou součástí složení kosmetických přípravků. Je to díky tomu, že aloe skvěle hydratuje, ať už pokožku nebo vlasy. Kosmetika s aloe vera je tak dobrou volbou pro všechny, které trápí právě tento problém.
Snadné pěstování
Vypěstovat si vlastní „zelenou domácí lékárničku“, jak aloe bývá také nazývána, není nijak těžké, jde o poměrně odolnou a nenáročnou rostlinu. Koupíte ji téměř v každém květinářství či zahradnictví. Čím větší rostlina je, tím je starší a tudíž účinější. Ideálně by pro léčivé účely měla mít stáří alespoň tři roky. Jinak stačí aloe veru zasadit do lehčí, propustné půdy a umístit ji na okenní parapet, nejlépe na jižní nebo východní stranu, protože má ráda hodně světla. Pozor je třeba si dát na příliš nízké teploty, v letním období vyžaduje zhruba 25°C, přes zimu je dobré ji pěstovat v podmínkách kolem 18°C. A také to nepřehánějte se zálivkou, aby rostlina neuhnila. Zalévat stačí občas, substrát by měl mezitím téměř vyschnout.
Aloe vera je báječným darem přírody, který je velmi snadné využít. Neváhejte si tuto rostlinku pořídit a jistě také oceníte její skvělé hojivé účinky. Pokud jí nechcete pěstovat doma, můžete si aloe zakoupit v různých podobách v lékárně.