Co je decoupage a jak tuto techniku zvládnout?

Co je decoupage a jak tuto techniku zvládnout?

Ubrousky decupage
Ubrousky pro decupage. Autor: Elin B

Decoupage, nebo-li ubrousková technika, je poměrně jednoduchá výtvarná technika, kterou se dá vyrobit mnoho krásných kousků do vaší domácnosti. K jejich dekorování se používá obrázků natištěných na ubrouscích, které s podkladem natolik splynou, že vypadají jako malba.

Co je k výrobě potřeba?

V první řadě samozřejmě ubrousek a předmět, na který ho budeme aplikovat. Dá se použít prakticky cokoliv – dřevo, kov, keramika, sklo, textil, malířské plátno či kámen. Nabídka ubrousků je téměř nepřeberná, můžete vybírat buď v papírnictví nebo přímo ve specializovaných výtvarných obchodech. Ty mají velkou výhodu v množství rozličných motivů a také v prodeji ubrousků po kusu, nemusíte tak zbytečně utrácet za celý balíček. A nemusíte ani hledat kamennou prodejnu, na internetu takových obchodů najdete spoustu. Rovnou tam můžete zakoupit i další nezbytnou věc, kterou je speciální lepidlo na decoupage. Pak už potřebujete jen nůžky a štětec, ten je vhodný raději s měkkými štětinami, ubrousky jsou velmi jemné. K dokončení můžete použít ještě lak, který také zakoupíte ve výtvarných potřebách. Pokud chcete nejdříve daný předmět vylepšit nějakou barvou, použijte nejlépe ty akrylové.

Jak postupovat?

Krabička decupage
Ukázka techniky decupage. Autor: Ateliê Patricia Tito

Pokud máte v plánu použít barvu, začněte její aplikací a nechte ji pořádně zaschnout. Jakmile máte připraven podklad, vyberte si obrázek, který chcete umístit na dekorovaný předmět, a pečlivě ho vystřihněte. Poté opatrně sejměte spodní vrstvy ubrousku a nechte pouze jednu vrchní s natištěným obrázkem. Tento kousek pak přiložte na místo a začněte ho jemně přetírat lepidlem. To se nanáší z vrchní strany ubrousku. Nebojte se, po zaschnutí zprůhlední a nebude tak vůbec vidět. Vrchní lak není úplně nutný, lepidlo obrázek dostatečně zafixuje. Jeho použití je ale vhodné, protože výsledný dojem bude díky lesku lepší a usnadní se také údržba, například otření prachu.

Co si tedy pro začátek vyrobit?

Možností je obrovské množství, tak tedy alespoň několik typů. Obyčejný keramický květináč natřete bílou akrylovou barvou a nalepte na něj výrazné barevné květy, které díky podkladu krásně vyniknou, ještě lépe pak ve spojení se zasazenou zelenou květinou. Nepotřebnou plechovku z kuchyňského odpadu celou dokola oblepte vhodným ubrouskem, vytvoříte tak zajímavý stojánek na tužky za pár korun. Doneste si z procházky pěkný větší oblázek a nalepením obrázku z něj rázem máte pěkné těžítko na stůl. Rámeček na fotografie proměníte v osobní originál, když na něj nalepíte malé motivy z ubrousků. Vytvořit si můžete rovnou celý svůj obrázek na zeď, ve výtvarných potřebách se prodávají rámečky s podložkou připravené speciálně pro takovouto tvorbu. Prodávají se také různé dřevěné krabičky a jiné výrobky, ze kterých během chvíle vykouzlíte šperkovnice, podnosy, krabice na papírové kapesníky a mnoho dalšího.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..