Co je lobotomie?

Co je lobotomie?

mozekLobotomie je druh neurochirurgického zákroku, se kterým se dnes již moc nesetkáváme. Jednak provedení lobotomie bylo nebezpečné. Při operaci hrozilo vedlejší poškození mozku a také po zákroku docházelo k povahovým změnám osobnosti. Pacienti se po zákroku stávali apatičtí, jakoby bez života, a začali se u nich objevovat epileptické záchvaty.

Co je to ta lobotomie?

Laicky řečeno, lobotomie je operace, při které se v mozku přeruší nervová vlákna spojující přední (frontální) lalok od ostatních částí mozku. Lobotomií se dosahovalo odstranění agresivního chování, deprese, úzkosti, paranoii aj.

Jak se lobotomie prováděla?

Lobotomie se nejčastěji prováděla přes kost nad, nebo pod, oční bulvou. Metod bylo více, později se zaváděli i elektrody, které minimalizovali vedlejší účinky zákroku.

Problémy lobotomie

Problém lobotomie byl ten, že se ve své době prováděl velmi často i v případech, kdy to nebylo potřeba. Po zákroku se měnila osobnost pacienta, což mělo dopad na jejich rodinný život, který se následně rozpadal.

Lobotomie ve filmu

Nejznámější film, ve kterém se s lobotomií setkáte je „Přelet nad kukaččím hnízdem“. Jelikož se s tímto dílem setkáte na literatuře a film natočil Miloš forman, doporučujeme film vidět. Pokud vás film osloví, přečtěte si také knihu, která je mnohem detailnější a skvěle se čte.

Pokud vás zajímá více

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..