Co je lobotomie?

Co je lobotomie?

mozekLobotomie je druh neurochirurgického zákroku, se kterým se dnes již moc nesetkáváme, protože tento zákrok byl nebezpečný a měnil povahové vlastnosti pacienta, což je nežádoucí. Mimo to, dělat jakékoliv fyzické zákroky v mozku je vždy extrémně rizikové a proto se používají až v krajních případech, kdy to jinak nejde.

Co je to ta lobotomie?

Laicky řečeno, lobotomie je operace, při které se v mozku přeruší nervová vlákna spojující přední (frontální) lalok od ostatních částí mozku. Lobotomií se dosahovalo odstranění agresivního chování, deprese, úzkosti, paranoii aj.

Lobotomie se nejčastěji prováděla přes kost nad nebo pod oční bulvou. Metod bylo více, později se zaváděli i elektrody, které minimalizovali vedlejší účinky zákroku.

Problém lobotomie byl ten, že se ve své době prováděl velmi často i v případech, kdy to nebylo potřeba. Mimo to u pacientů se začali objevovat epileptické záchvaty a docházelo ke změnám osobnosti. Pacient byli apatičtí a bez života.

Lobotomie ve filmu

Nejznámější film, ve kterém se s lobotomií setkáte je „Přelet nad kukaččím hnízdem“. Jelikož se s tímto dílem setkáte na literatuře a film natočil Miloš forman, doporučujeme film vidět. Pokud vás film osloví, přečtěte si také knihu, která je mnohem detailnější a skvěle se čte.

Pokud vás zajímá více