Proč si pořídit třetí značku na nosič kol?

Proč si pořídit třetí značku na nosič kol?

SPZObliba zadních nosičů kol narůstá a není se čemu divit. Při jízdě si auto více méně zachovává své aerodynamické vlastnosti, takže se vám nezvyšuje spotřeba. Neriskujete pád špatně uchyceného kola apod. Jenže jakmile nainstalujete zadní nosič, musíte přendat zadní SPZku na nosič, jinak porušujete vyhlášku o registraci vozidel, která jasně říká, že státní poznávací značka musí být čitelná alespoň na vzdálenost 40 metrů. No a přendavání SPZky je docela nepříjemná záležitost, protože její držáky jsou zpravidla na jedno použití. Nandat a sundat při výměně a konec. Plasty většinou popraskají a pokud nechcete riskovat ztrátu SPZ, pak musíte vyměnit i plastový držák. Z toho důvodu je výhodnější si vyřídit na registru vozidel i třetí SPZku. Tu si od roku 2016 může každý nechat za cenu kolem 650 Kč vyrobit. Celkově to tak vyjde levněji, než dokola kupovat nové držáky SPZ, nebo riskovat problémy s policií po instalaci neoficiální kopie SPZ.

Výňatek z vyhlášky o registraci vozidel

§ 32
Způsob umístění tabulky s registrační značkou na vozidle
(K § 7b odst. 6 a § 38 odst. 3 zákona)

(1)  Tabulka s registrační značkou se umístí tak, aby byla na místě určeném konstrukčním řešením silničního vozidla a při běžném provozu na pozemních komunikacích nedošlo k její ztrátě.

(2)  Tabulka s registrační značkou se tvarově upravuje pouze podle místa, na kterém je umístěna tak, aby úpravou byla zachována její čitelnost. Tabulka s registrační značkou, s výjimkou registrační značky pro mopedy, má být v čistém stavu za nesnížené viditelnosti čitelná na vzdálenost nejméně 40 metrů.

(3)  Tabulka s registrační značkou se umísťuje na silniční vozidlo svojí spodní hranou dole a přibližně vodorovně k vozovce. Na tabulku s registrační značkou ani do její těsné blízkosti se neumísťují žádné nápisy nebo vyobrazení, které by narušily její čitelnost nebo rozlišovací schopnost, pokud není v této vyhlášce nebo jiným právním předpisem stanoveno jinak.

4 thoughts on “Proč si pořídit třetí značku na nosič kol?

  1. Tak asi takhle. Když vás zastaví policista, který provádí celkovou kontrolu tj. RZ, doklady, kontrolu STK, lustraci a vidí, že máte na autě (nosič kol na tažném zařízení) a na něm máte sundanou RZ z auta, kde je vylepena samolepka z technické kontroly – tak se vám může stát přesně to, co mě. Pane řidiči ukažte mi, kde máte na vašem VOZIDLE vyznačenou a vylepenou poslední kontrolu z STK – Já že na SPZce , kterou jsem si z auta sundal a nainstaloval na nosič kol – Policista – tak ještě jednou pane řidiči , kde máte na svém vozidle vyznačenou a vylepenou poslední kontrolu z STK. Bylo mi jasné, že na AUTĚ to vyznačené prostě nemám, protože nosič kol není součástí auta, kde to vyznačené a nalepení má a musí být.
    Je to o lidech, ale uznal jsem, že pravda je jednoznačně na jeho straně.

  2. Jaký je postih, když sundám zadní poznávací značku a namontuji ji na nosič? Policisté již netolerují, když je značka na nosiči a není na vozidle. Striktně vyžadují třetí značku. Někdo říkal, že je za to i zákaz řízení a 50.000,-Kč pokuty. Tak babo raď. Děkuji

    1. To je nesmysl. Já 3. RZ (registrační značku) mám, ale není to povinnost. Je to z důvodu praktičnosti. Pohledejte v silničním zákoně. Nějaký magor chce být zajímavý a vymyslí si kravinu, kterou vydává za skutečnost. Obvykle se tak děje v hospodě po 5. pivu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..