Co je mononukleóza?

Co je mononukleóza?

detail kékařského oblečeníMononukleóza je poměrně časté virové onemocnění, s kterým se v průběhu života více či méně setká každý z nás. Pojďme si v jednoduchosti říci, to mononukleóza vlastně je za nemoc.

Nemoc z líbání nebo také Dětská nemoc

Mononukleóza je virové infekční onemocnění, které se z počátku tváří jako angína. Je-li lékařem mononukleóza zaměněna za angínu, jsou nasazena antibiotika, která však nic nezmění. Následně bývá pacient vyšetřen na přítomnost specifických virů. Viry napadají především slezinu, játra a uzliny. Nemoc se často objevuje u dětí a mladých lidí. U dětí většinou nemoc probíhá bez příznaků. Infekčnost nemoci není příliš vysoká, mimo to, například viry Epsteina a Barrové, které způsobují mononukleózu, má v sobě naprostá většina z nás. Proto, ke spuštění nemoci může dojít i když jste se s nikým infekčním nesetkali. V těchto případech je spouštěčem stres, nervové vyčerpání nebo z nějakého důvodu oslabený imunitní systém.

Příznaky mononukleózy

Mezi hlavní příznaky patří zvětšené uzliny, dlouhodobá únava, vyšší nebo vysoké teploty, zánět nosohltanu. Vedlejší příznaky jsou pak oteklý obličej, nechutenství, zvětšená játra nebo slezina.

Jak se mononukleóza přenáší?

Nemoc se přenáší pomocí slin, proto je často nazývána Nemocí z líbání. K líbání však nemusí vůbec dojít.

Jak se mononukleóza léčí

Konkrétní lék na mononukleózu neexistuje. Většinou má nemoc lehký průběh a léčí se pouze symptomaticky, to znamená pouze její projevy, jako je vysoká teplota apod., s tím, že je pacient pod dohledem lékaře (většinou infekčního oddělení). V případě těžších průběhů, ke kterým dochází spíše u dospělých jedinců, může být pacient hospitalizován. Jak bylo řečeno, mononukleóza se tedy léčí pouze symptomaticky. Dále pak pomocí klidu a diety. Délka léčby bývá zpravidla půl roku. Nemoc musí být pod dohledem lékařů, nesnažte se ji sami léčit doma.

Zajímavosti o mononukleóze

Většina z nás dostane tuto nemoc pouze jednou v životě, protože si na ní tělo udělá jednou pro vždy protilátky. Pokud samozřejmě nedojde k oslabení imunitního systému, nemoc se dále již nevyskytuje.

Autor článku není lékař a článek vyjadřuje pouze jeho názor.

Zdroj:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Infek%C4%8Dn%C3%AD_mononukle%C3%B3za

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..