Jak třídit odpad, aneb nebo co kam paří?

Jak třídit odpad, aneb nebo co kam paří?

kontejneryTřídění odpadu, ať si kdo chce, co chce říká, je rozhodně smysluplná činnost, která je však stále tak nějak zahalena tajemstvím. Respektive nedostatečnou informovaností obyvatelstva, které pak často tápe co kam patří. Proto, jsme pro vás připravili jsme pro vás jednoduchý návod na třídění odpadu.

Zelené nebo zeleno bílé popelnice

Tyto popelnice jsou určeny na sklo. Je-li popelnice pouze zelená, můžete do ní dávat sklo barevné tak i čiré. Je-li popelnice zeleno bílá, pak barevné sklo patří do zelené části, čiré sklo pak do bílé. Při vhazování skla do kontejneru nemusíte sklo rozbíjet, protože ho následně ještě čeká třídění.

Co do těchto popelnic nepatří? Autosklo, porcelán, zrcadla nebo jinak pokovená skla.

Modrá popelnice

Modré kontejnery jsou určeny na papír. Ten může být se sponkami, různými plastovými částmi. Pozor na to, že knihy musí mít sejmutou vazbu.

Co do modré popelnice nepatří? Znečištěný papír, termopapír, uhlový papír, laminátový papír, voskovaný papír, obavy od vajec, ruličky z toaletního papíru, velké množství knih.

Žluté popelnice

Žluté kontejnery jsou určeny na plasty. Zde pozor, sledujte co na na vašem kontejneru za konkrétní informace, protože někdy je možné do kontejnerů vhazovat i nápojové kartony. Jinak klasicky do těchto kontejnerů patří balící fólie, plastové kelímky od různých potravin, PET láhve a různé další výrobky z plastů, které jsou označeny čísly 1,2,4,5,6,7 nebo písmeny PET, HDPE, LDPE, PP.

Co do žluté popelnice nepatří? Obaly od nebezpečných látek, novodurové trubky, obaly se zbytky potravin, molitan.

Oranžové popelnice

Tyto kontejnery jsou určeny na nápojové kartony. Klasicky kartony z vína, mléka a mléčných výrobků a různých džusů. Pokud si nejste jisti, pak se podívejte na označení obalu, pokud má číslo 81 nebo 84 případně C/PAP, pak obal můžete do kontejneru vhodit.

Červená popelnice

Do tohoto kontejneru patří pouze baterie a drobná elektronika (mobilní telefon, kulma, stojek na holení, CD, fotoaparát, kalkulačka apod.).

Co do červené popelnice nepatří? Monitory pračky, ledničky, mikrovlnné trouby, žárovky či zářivky. Velké spotřebiče patří do sběrného dvora, nebo prodejci, od kterého jste si koupili nový přístroj. Takže například si koupíte pračku a tu starou dáte prodejci. Ten jí musí zdarma přijmout.

Hnědě popelnice

Tyto kontejnery slouží pouze na bio-odpad, mezi který se řadí ovoce, rostliny, větve, listí, tráva apod. odpad biologického charakteru.

Otázky a odpovědi

Je potřeba plasty před vhozením do kontejneru čistit?

Pokud jsou znečištěny potraviny či třeba olejem, tak je potřeba tyto plasty před vhozením do kontejneru patřičně očistit. Je-li jinak plast znečištěn, třeba zbytky zubní pasty, pak patří do normálního kontejneru.

Kam vyhodit dětské pleny?

Použité pleny patří pouze a jen do běžného směsného kontejneru.

Kde najdu nejbližší sběrný dvůr?

Seznam všech sběrných dvorů najdete na www.sberne-dvory.cz.

Kam vyhazovat žárovky, zářivky, výbojky, nebo třeba LED osvětlení?

Tyto nebezpečné předměty se vyhazují do nádob, které můžete nejčastěji najít v prodejnách elektro, sběrných dvorech, nebo obecním úřadě.

Co když se spletu a do kontejneru vyhodím něco co tam nepatří?

Nic se neděje, obsah kontejneru bude ještě tříděn. Nevhodný obsah se tak vytřídí a případně dále použije, třeba jako palivo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..