Co je to internet?

Co je to internet?

InternetInternet je celosvětová počítačová síť komunikující pomocí TCP/IP protokolu. To je asi nejpřesnější definice, kterou lze k definici použít. Tato počítačová síť je decentralizovaná, takže když nějaký počítač nebo uzel vypadne, zpravidla se nic nestane.

Internet je často spojován s komunikačním protokolem HTTP (Hypertext Transport Protocol) a jeho zabezpečenou verzí HTTPS. Na tomto protokolu byl doslova postaven takřka celý internet. Díky protokolu HTTP můžete „surfovat na internetu“ – číst si noviny, koukat na video, poslouchat hudbu, stahovat si soubory, komunikovat s přáteli, posílat emaily, vydělávat peníze, vytvářet webové stránky, hrát hry, pracovat na dálku a zkrátka dělat vše, co vás v souvislosti s internetem napadá.

Vliv internetu na vývoj lidstva je ohromný, protože umožnil komunikovat v reálném čase s kýmkoliv na zemi, a hlavně, umožnil sdílení všech lidských znalostí. To vyústilo v obrovskou akceleraci lidského vývoje na všech úrovních.

Lze internet vypnout?

Ano, internet lze vypnout, ne však jedním vypínačem. Nejčastěji se internet vypíná, nebo alespoň omezuje na úrovni státu, který si klíčové prvky národního internetu hlídá.

Je internet cenzurován?

Ano je, i když se o tom většinou nemluví. Avšak existují spolky, které se snaží udržet internet bez jakékoliv cenzury.

Je internet bezpečný?

Ano, i ne. Záleží na tom, co na internetu budete dělat. Pokud nebudete vyhledávat pochybné webové stránky, pak se zpravidla nemusíte ničeho bát. Avšak doporučujeme vám používat antivirus, který vás bude chránit před viry a jinou počítačovou havětí.

Jak vypadá struktura internetu?

Pokud bychom si měli znázornit strukturu internetu, pak by zjednodušená verze této struktury vypadala téměř jako pavučina a vločka dohromady. Vizualizaci internetu si můžete prohlédnout na Wikipedii.

Co je to intranet?

Intranet je takový lokální privátní internet. Zpravidla intranet najdete v nějaké z větších organizací, v které provozují vlastní webové servery. Intranet není přístupný z vnějšku, tj. z internetu.

Co znamená WWW?

WWW, znamená Word Wide Web – česky doslova světová rozsáhlá síť neboli celosvětová síť. Zkráceně se WWW říká web. Tento termín označuje aplikace, které jsou nadstavbou protokolu HTTP. Jedná se o množinu hypertextových protokolů, která vytváří tzv. webové stránky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..