Co je to kritické myšlení a jak ho používat?

V posledních letech se čím dál více setkáváme s různými dezinformacemi, které se na nás valí ze všech stran. Díky absolutní neochotě médií, ověřovat zdroje informací, nelze dnes věřit ani jim. Co tedy s tím? Jak rozlišit pravdu od nepravdy? To je dost složitá otázka, se kterou vám pomůže kritické myšlení. Co to je a jak ho používat si teď ukážeme.

mozek

Co je to kritické myšlení?

V jednoduchosti by se definice dala popsat lidovou moudrostí „důvěřuj, ale prověřuj“, která zcela vystihuje vše, co se za kritickým myšlením skrývá. Prostě a jednoduše je potřeba si informace ověřovat. Jenže jak na to?

Jak ověřovat informace?

Složitě. Nebudeme si nic nalhávat, ale i v dnešní internetové době je to dost náročné. Mimo to také proto, že se na nás valí tuny informací, které není z časových důvodů možné ověřovat. Nicméně zde je pár tipů, jak na to.

  • Googlete. Googlete a ještě více Googlete. Jestli máte raději Seznam.cz či Bing.com, nebo jiný vyhledávač, budiž. Při vyhledávání pamatujte, že český internetový rybníček je malinkatý. Je-li tedy pravděpodobné, že půjde dohledat informace v zahraničí, zkuste to.
  • Velmi cenný zdroj informací na webu je https://archive.org. Ten archivuje nejrůznější internetové stránky. Pokud budete mít štěstí, můžete se podívat na informace, které mohou být již dávno smazané. Nečekejte však zázraky. Není technicky možné kompletně zálohovat všechny webové stránky.
  • Dávejte přednost takový zdrojům informací, které lze považovat za „odborné“. Začít můžete tak, že budete hledat informace od známých a kvalitních autorů, přes autory s odborným titulem apod. Pokud vám nedělá problém číst opravdu odborná pojednání, zkuste navštívit web https://scholar.google.com, který vyhledává odborné práce.
  • Informace hledejte v knihách. Zejména starší tituly obsahují spoustu kvalitních informací.
  • Omezte dohledávání informací na sociálních sítích, omezte koukání na zprávy v televizi a poslech rádia. Ideálně se těmto informačním kanálům úplně vyhněte.
  • Pokud nejste odborníky na danou problematiku (platí hlavně o politice), nesnažte se o ní moc diskutovat. Jen trochu znalejší protistrana vás udolá argumenty, které jen těžko budete vyvracet.
  • Buďte otevření různým názorům. Dnešní svět se rychle mění, co bylo včera nezpochybnitelné, může dnes ležet zapomenuto v koši. Dozvíte-li se něco nového, zjistěte si o tom více.
  • Existuje-li více názorových proudů, vyslechněte si všechny a snažte se být nad věcí.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..