Leasing je finanční produkt, který slouží především k pořízení nějakého druhu movitého majetku, s kterým je leasing pevně svázán. Nejčastěji se o leasingu mluví v souvislosti s pořízením automobilu, i když samozřejmě jen o nákupu vozidel nelze mluvit. Někdy se třeba zpětný leasing používá na výrobní stroje, ale třeba také i nemovitosti, takže se leasing neomezujte pouze na auta.
Základní formy leasingu a rozdíly mezi nimi
Mezi základní a nejčastější formy leasingu patří tzv. finanční a operativní leasing. Finanční leasing je nejčastěji používán na pořízení automobilů, a zná ho takřka každý, kdo si někdy kupoval nové auto. Princip finančního leasingu je velmi snadný. Leasingová společnost koupí auto, které chcete, a dokud ho nesplatíte, zůstává jeho majitelem. Až teprve po splacení, přechází vlastnická práva na vás. Tím, že leasingová společnost vlastní vámi vybrané auto, tak výrazně minimalizuje riziko jeho nesplacení. Pokud totiž přestanete splácet, tak si auto jednoduše leasingová společnost vezme zpět, konec konců, ona je jeho vlastníkem. Finanční leasing nejčastěji využívají běžní lidé a firmy s méně jak třemi auty.
Operativní leasing je oproti finančnímu rozdílný v tom, že předmět smlouvy stále zůstává v majetku leasingové společnosti, a to i po ukončení leasingové smlouvy. Do splátek se tedy promítá pouze rozdíl mezi pořizovací a zůstatkovou cenou. To má pro klienta největší hodnotu v tom, že platí pouze reálnou amortizaci předmětu smlouvy. Operativní leasing využívají zejména podnikatelé, kteří takto financují své vozové parky.
Operativní leasing se dělí na tzv. Full service leasing – Otevřená kalkulace a Full service leasing – Uzavřená kalkulace. Rozdíly mezi nimi jsou velmi jednoduché. V první otevřené kalkulaci, jsou ve výsledné ceně splátek zahrnuty i zálohy na budoucí reálné výdaje za kompletní servis, zatím co v uzavřené kalkulaci je zahrnut paušální výdaj na servis. Verze, která je ve výsledku výhodnější, hodně závisí na druhu použití předmětu v nájmu. Pokud předmět nájmu budete často využívat, pak se vám více vyplatí uzavřená kalkulace, protože budete očekávat více servisních zásahů, zatímco v druhém případě počet servisních zásahů bude minimální. Operativní leasingy využívá například Student Agency na financování své flotily taxíků Tic Tac, nebo třeba Česká pošta.
K operativnímu leasingu je potřeba dodat, že se sjednává na minimálně jeden rok, a maximálně na tři roky. Poté leasingová společnost stále může prodat auta za zajímavou cenu, přičemž vy za používání nových plně servisovaných aut tolik nezaplatíte – například ČSOB leasing má své vlastní Autocentrum, v kterém nabízí použité vozy na prodej, které dále je možné financovat pomocí leasingu, nebo spotřebitelského úvěru. Operativní leasing se tedy vyplatí větším firmám, které by se jinak museli o auta starat, najímat si na jejich údržbu zaměstnance, zajišťovat jejich pravidelnou obnovu aj. Mimo to větší firmy dostávají množstevní slevy. V České republice operativní leasing nabízí třeba ŠKOfin, ČSOB leasing aj.
Zvláštní formou operativního leasingu ej tzv. americký leasing. Ten se nejčastěji používá na pořízení užitkových vozidel. Při americkém leasingu vám je pronajímané vozidlo včetně úplného servisu a také i palivo. Mimo to je vozidlo vybaveno sledováním počtu ujetých kilometrů. Vy pak platíte za ujeté kilometry. Protože má často leasingová společnost nasmlouvanou cenu pohonných hmot u konkrétních dodavatelů, jste nuceni brát pohonné hmoty pouze u vybraných benzínek.
Další z forem leasingu je tzv. EUROleasing, který je s podporou Evropské investiční banky, jímž lze financovat investiční projekty.
Zpětný leasing
Zpětný leasing je velmi snadný a používá se nejčastěji v případech, kdy firma vlastní například nějaké výrobní stroje, které prodá leasingové společnosti, které použije na svůj další rozvoj. Za předpokladu, že dojde ke zplacení zpětného leasingu, přechází předmět smlouvy zpět do vlastnictví firmy. Tímto způsobem firma získá peníze, bez nutnosti prodeje svých výrobních strojů.