Léčebné konopí a jeho využití

Konopí

Konopí není jen drogou, která pomáhá svým uživatelům vzdálit se od reality. Je také bylinou, která má mnohé léčebné účinky. Přináší úlevu pacientům například s roztroušenou sklerózou, chronickou bolestí, kožními potížemi nebo nechutenstvím. Dostat se však k takovému konopí nebylo ještě nedávno příliš snadné a bezpečné. Díky legislativním změnám však může nyní už lékař svým pacientům léčebné konopí předepsat a oni jej mohou legálně užívat ke své léčbě.

Není konopí jako konopí

Rozlišují se tři druhy konopí – konopí seté, indické a rumištní. Rumištní konopí je plevelem, který nemá využití. Z povrchu listů a květenství konopí indického se získává pryskyřice, jež je v koncentrovaném stavu drogou zvanou hašiš. Droga zvaná marihuana je obvykle usušenými listy a především samičím květenstvím konopí setého.

Za omamnými účinky rostliny stojí látka THC patřící do skupiny kanabinoidů. Její nejvyšší koncentrace je právě v květenství, ale nachází se i v listech rostliny. Vzhledem k obsahu této psychotropní látky bylo pěstování konopí celosvětově zakázáno v roce 1961. Postupně však byly vyšlechtěny odrůdy konopí setého se sníženým obsahem THC, jehož hodnota nesmí být vyšší než 0,3 %, nazývá se také technické konopí. To se smí i u nás pěstovat a využívat, často je tomu tak například v textilním průmyslu, kosmetice, potravinářství nebo při výrobě zdravotnických prostředků. Vyrábí se z něj třeba konopný olej nebo konopná mast využívaná k léčbě kožních onemocnění. I tyto prostředky mají léčivý účinek, protože obsahují velké množství zdraví prospěšných látek jako vitamínů, esenciálních mastných kyselin, minerálních látek, ale především dalších léčivých cannabinoidů, které však na rozdíl od THC nemají halucinogenní účinky.

Léčebné konopí na lékařský předpis

Léčivé účinky konopí, využívající se k potlačení nepříjemných průvodních jevů některých vážných onemocnění, však souvisí s látkou THC, která je nejúčinnější složkou této byliny. Proto byly potřeba legislativní změny, aby se pacienti mohli ke konopí dostávat legální cestou. Nyní jej mohou předepsat zákonem stanovení specializovaní lékaři pacientům se zákonem určenými diagnózami.

Seznam specializací lékařů:

  • klinická onkologie
  • radiační onkologie
  • neurologie
  • paliativní medicína
  • léčba bolesti
  • ortopedie
  • revmatologie
  • infekční lékařství
  • vnitřní lékařství (pouze u hospitalizovaných pacientů)
  • psychiatrie

Seznam diagnóz:

  • chronická neutišitelná bolest (především v souvislosti s onkologickými onemocněními, s degenerativním onemocněním pohybového aparátu, systémovým onemocněním pojiva, imunopatologickými stavy, neuropatická bolest)
  • spasticita a s ní spojená bolest u roztroušené sklerózy nebo při poranění míchy
  • nauzea, zvracení, nechutenství (především v souvislosti s léčbou onkologického onemocnění nebo onemocnění HIV)
  • Gilles de la Tourette syndrom – vrozené neuropsychiatrické onemocnění projevující se pohybovými a zvukovými tiky

Užívání léčebného konopí

Léčebné konopí si pacienti s předpisem od lékaře vyzvednou v lékárně v původní podobě, tedy jako usušenou rostlinu. Množství je zákonem omezeno na maximálně 30 g na měsíc. Pacientům je jeho užívání doporučeno lékařem, zpravidla jde o jeden ze dvou způsobů – inhalace nebo perorální podání. K inhalaci není vhodné běžné kouření, ale použití vaporizéru. Tento přístroj zahřívá vzduch proudící kolem byliny na teplotu kolem 200°C, čímž dochází k uvolňování léčivých látek a jejich inhalaci bez škodlivin vznikajících při hoření. Při perorálním podání je doporučováno konopí konzumovat s jídlem obsahujícím tuky, které umožňují dobré rozpuštění a vstřebávání léčivých látek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..