Jak vybrat LED žárovku?

Jak vybrat LED žárovku?

led-zarovky-w
Licence: CC BY 2.0, Autor: LGEPR

Přestože vybrat LED žárovku není v zásadě nic složitého, je dobré si pár věcí předem ujasnit, jinak budete docela zklamaní. Především si uvědomte, že LED žárovky jsou vyráběné v mnoha provedeních a to jak barevných, tak i velikostních a tvarových. Nakupování tedy není jen o příkonu, jako tomu bylo u dřívějších světelných zdrojů.

  • Pozor na barvu světla. LED žárovky se vyrábí v různých barvách, takže nutně nemusí svítit jen bíle, ale mohou mít barvu docela podobnou normálním žárovkám, které jsou na čtení mnohem příjemnější. K barvě si pamatujte asi tolik. Bílé světlo má barevnou teplotu 5500K. Hodnoty pod tuto hodnotu jsou barvy teplé (posun k červené barvě) a nad barvy studené (posun k modré barvě). Příjemná barva na čtení se pohybuje kolem 4000K.
  • Pozor na kryt žárovky, ne každá LED žárovka má totiž kryt, který by chránil LED diody. Do kuchyně, stejně tak i do koupelny kupujte raději žárovky zakryté. Také si dejte pozor na barvu krytu. Čiré kryty budou mít ostřejší světlo, zatímco matné budou světlo změkčovat a více rozptylovat.
  • Co se týče příkonu, vždy se orientujte podle údajů od výrobce, který udává vždy k porovnání s klasickou žárovkou.
  • Pokud si budete kupovat LED žárovky do auta, tzv. SMD LED žárovky, tak si dejte pozor na počet diod na žárovce. S narůstajícím počtem roste i velikost, což by se nemuselo vyplatit, protože delší žárovky mohou být v paticích nestabilní.
  • Pozor na cenu. Až si vyberete co se vám líbí, nezapomeňte překontrolovat cenu ve zbožových vyhledávačích jako je Zboží.cz, nebo Heuréka.cz. LED žárovky jsou v kurzu a jejich cena je v nejednom obchodu přemrštěná.
  • Kupujte spíše prověřené značky, i když ani to nemusí znamenat kvalitní výrobek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..