Co je to panikové kování?

Co je to panikové kování?

dveře s kováním a zámkem

Panikové kování se od klasického dveřního kování liší v tom, že je určeno pro chvíli kdy nastává „panika“, tedy nějaká nepříjemná situace, ve které je potřeba ihned bezpečným způsobem opustit prostor, a to i v nepřehledné situaci, třeba když hoří a lidé se derou ven z objektu. Zpravidla se s takovým kováním setkáváme v únikových cestách, i když jej můžete mít v domácím prostředí, kde je na první pohled od klasického kování nerozeznáte. Až po zmáčknutí kliky pochopíte, že se jedná o speciální kování, protože se otevírá až moc snadno.

Jak funguje panikové kování?

Jednoduše. Z vnější strany se otevírá pouze klíčem a z vnitřní strany klíčem a nebo pouhopouhým zmáčknutím kliky, čímž dojde k otevření i zamčených dveří.

Vlastnosti panikového kování

Zmáčknutí kliky musí být schopno i dítě, tedy otevření nesmí vyžadovat žádnou větší sílu. Dále pak kování nesmí narušit kouřotěsnost a požární odolnost dveří.

Vlastnosti panikového kování definuje norma ČSN EN 179: Stavební kování – Nouzové dveřní uzávěry ovládané klikou nebo zařízením s tlačnou plochou pro používání na únikových cestách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..