Investorem s pár tisícovkami korun – Jak začít?

Investorem s pár tisícovkami korun – Jak začít?

investor

S obtížemi bychom dnes našli osobu v produktivním věku, která úspory nechává v hotovosti v domácím trezoru. Inflační strašák z hodnoty peněz každý rok něco málo ubere. Proto se musíme starat minimálně o to, abychom reálnou hodnotu peněz uchovali.

Volné peněžní prostředky pak můžeme investovat a počkat na zajímavé zhodnocení. Svět investování ale není úplně jednoduchý a vyznat se v tom, zda investovat do akcií, dluhopisů, nebo kryptoměn je občas obtížné.

Jaké jsou možnosti pro drobného investora? Jak vysokou částku k investicím potřebujete? Na tyto a další věci se podíváme v dnešním článku. 

Kdy si můžu investování dovolit? 

Jako první je třeba myslet na pokrytí běžných výdajů a potřeb domácnosti, to je samozřejmé. Zároveň je třeba mít určitou sumu peněz v likvidní formě pro úhradu nenadálých výdajů. Taková suma by měla odpovídat třem měsíčním platům (třikrát příjem rodiny), pokud jsou v domácnosti oba partneři výdělečně činní. Jestliže se jedná o single domácnost, měla by finanční rezerva odpovídat šesti měsíčním platům. Částka by ideálně měla být uložena na některém typu spořícího účtu. 

Od takto uložené částky (a spořícího účtu jako takového) nemůžete čekat žádné reálné zhodnocení, tu využijete jen v případě nenadálých okolností jako ztráta zaměstnání, škodná událost v bytě nebo vážnější úraz. 

Jakmile máte takovou výši peněz uloženou, můžete zvažovat, jak naložit s ostatními volnými finančními prostředky. Ideálně je rozumně investovat. 

strategie

Co potřebujete, abyste mohli začít s investováním? 

Jako první je třeba rozlišit, zda chcete investovat jednorázově větší sumu peněz nebo se jedná o pravidelné investování menších částek. Poté je nutné zamyslet se nad tím, jak velkou míru rizika chcete podstoupit a v jakém časovém horizontu investici zamýšlíte. Až odpovíte na tyto otázky budete potřebovat jen zmíněnou částku peněz a ve většině případů také připojení k internetu. 

Drtivou většinu spořících a investičních produktů si dnes můžete sjednat online. Zároveň vám internet umožní spravovat vaši investici a pravidelně získávat informace o dění na finančních trzích. 

  • Investice s malým rizikem

Malé (nebo téměř nulové) riziko nesou nejrůznější termínované vklady nebo spořící produkty. Do této kategorie patří i oblíbené stavební spoření nebo penzijní připojištění. Vklady jsou ze zákona pojištěny a stát dokonce garantuje určitou míru zhodnocení. 

Produkty ale nemůžeme nazvat jako investice, jedná se skutečně jen o uložení peněz a částečnou ochranu proti inflaci. Nevýhodou takových produktů je nízká likvidita a nízká míra zhodnocení. Výhodou je zmíněné nízké riziko. Pokud jste hodně konzervativní, může to pro vás být cesta. Velkou návratnost zde rozhodně nečekejte. 

  • Investice se zajímavým zhodnocením

U opravdové investice předpokládáme vyšší míru zhodnocení, ta je ale vykoupena rizikovostí jednotlivých investic. Možností je opravdu spousta. Nabízí se investování do akciových titulů, komodit, podílových fondů, drahých kovů, nemovitostí, nebo kryptoměn. Jak ale investovat a zároveň se chránit proti rizikům?

Dobří židovští obchodníci spravovali finanční majetek tak, aby měli třetinu peněz v hotovosti, třetinu peněz v nemovitostech a třetinu peněz ve zlatě. 

Jedná se o odpovědný přístup, kdy je část peněz v likvidnější formě, část peněz v bezpečných vkladech (ale s možností rychlé směny na peníze) a část peněz jako dlouhodobá investice s trvalým výnosem a předpokládaným růstem v budoucnu. 

Uživatel s pc a tabletem

Odpovědný přístup k investování

Diverzifikace rizika je základní předpoklad k úspěchu investora. Proto peníze, které chcete investovat rozdělte mezi různá aktiva, z nichž část by měla představovat bezpečné vklady. Každý samozřejmě nemá možnost investovat do nemovitostí, nebo si koupit celý Bitcoin. Nabízí se ale nákup nejrůznějších komodit, například drahých kovů. 

Bezpečnou investicí je například nákup zlatých nebo stříbrných investičních slitků. K tomu je však zapotřebí větší obnos peněz, například zlatý slitek je vhodné nakupovat až od váhy 1 Oz, kvůli vysokým výrobním nákladům na slitek. Dnes to představuje částku okolo 37 tisíc korun. 

Zlato (ani jiné aktivum) samozřejmě neslibuje zhodnocení každý rok, je však relativně bezpečným přístavem a ochrání před inflací. Je proto vhodné například jako alternativa spoření pro děti nebo penzijního připojištění. 

Je potřeba myslet na to, že výnosy v minulém období, nezaručují výnosy v budoucnosti! 

Nevýhodou drahých kovů je nutnost bezpečného skladování, krátkodobě kolísání kurzu a nedělitelnost slitku. Při zpětném odkupu musíte vybrat vždy celou hodnotu slitku (odprodat celý slitek). 

S menší částkou je možné pravidelné spoření do zlata nebo stříbra prostřednictvím nejrůznějších klientských programů tuzemských prodejců komodit nebo zahraničních bank. Výhodou je částečná ochrana proti kolísání kurzu, protože nakupujete určitou část každý měsíc, pokaždé při jiném kurzu. Roční průměr nákupní ceny je pak obvykle výhodnější než jednorázový nákup. 

Další možností je pak investování do akcií. Můžete se zaměřit na velké firmy, a to jak české, tak zahraniční, kdy je předpoklad růstu hodnoty akcií v budoucnu. Při takovém nákupu si ale přesně stanovte časový horizont investice a akcii prodejte například za pět let. Po dobu držení titulu se nenechte strnout příležitostným poklesem kurzu k okamžitému prodeji. 

S menšími částkami je možné zkusit míru štěstí a nakoupit akcie menších a začínajících firem. Často takový nákup přinese zhodnocení v řádu stovek procent. Zkušenější investoři a ti, kdo se mohou děním na burze zabývat každý den, mají otevřenou cestu k zisku každý den, prostřednictvím obchodování na burze. Zde si o investování do akcií můžete přečíst více. 

Jak vysokou částku k investicím potřebujete? 

Pravidelné měsíční investování je možné i od velmi malých částek. Minimum se pohybuje asi okolo 1.500 až 2.000 korun měsíčně. Jednorázové investice pak záleží na vašich možnostech. 

Abyste si stanovili, jak vysokou částku můžete měsíčně investovat, sestavte si pravidelně měsíční rozpočet příjmů a výdajů domácnosti. Vždy počítejte s možností ztráty a diverzifikujte riziko. 

Začít investovat není těžké, je však potřeba si vše pořádně promyslet. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..