Co je zamlklé těhotenství?

Co je zamlklé těhotenství?

UltrazvukPřijít o ještě nenarozené dítě je velmi smutným okamžikem v životě ženy i jejího partnera. V případě samovolného potratu žena často již dopředu vytuší, že se něco děje a že s miminkem není vše v pořádku. U zamlklého těhotenství toto však ve většině případů neplatí. O to horší se může zdát verdikt lékaře, který šťastné nastávající mamince u dosud bezproblémové gravidity oznámí, že je s vývojem miminka konec.

Jak se pozná zamlklé těhotenství?

Zamlklé těhotenství znamená stav, kdy se plod v těle matky přestane vyvíjet a odumře. Tento jev může nastat do 12. týdne těhotenství, poté se jeho riziko výrazně snižuje. Někdy o sobě může dát vědět bolestí v podbřišku, špiněním, krvácením nebo výtokem, obvykle jej však neprovází žádné příznaky. Oproti samovolnému potratu tělo ženy odumřelý plod samo nevyloučí a dál vykazuje známky těhotenství. Přijde se na to proto většinou až při pravidelné těhotenské prohlídce, kdy lékař odhalí problém pomocí ultrazvuku. Ultrazvukové vyšetření v takovém případě totiž prokáže nulovou srdeční činnost plodu, jeho velikost neodpovídající délce těhotenství nebo to, že jsou v děloze pouze plodové obaly. Vyšetření se poté zpravidla opakuje, aby se diagnóza potvrdila.

Zamlklé těhotenství může potvrdit pouze lékař. V domácích podmínkách tento stav nelze rozpoznat!!!

Jaké jsou příčiny tohoto jevu?

Za ukončením vývoje plodu může stát mnoho příčin. Může to být například genetická vada, chromozomální vada, imunologická porucha, infekce, špatné zásobení plodu krví, špatně se vyvíjející placenta, zvýšená srážlivost krve matky nebo hormonální nerovnováha v těle matky.

Co se bude dít dál?

Plod je potřeba odstranit z dělohy a to na operačním sále. Revize dutiny děložní (kyretáž) se provádí v celkové anestezii a trvá asi 20 minut. Během ní se do pochvy zavede trubička, kterou vedou nástroje k odstranění mrtvého plodu a jeho obalů z dělohy. Po operaci je potřeba dodržovat klidový režim alespoň týden. Celkové zotavení však trvá jako klasické šestinedělí po porodu. Toto platí i u druhé možnosti, kdy jsou ženě podány léky vyvolávající krvácení a následně se čeká na samovolný potrat. Výhodou tohoto postupu je šetrnost oproti operačnímu zákroku, lze jej však použít jen po poradě s lékařem a to do šestého týdne těhotenství.

Pamatujte, že zamlklé těhotenství není nic neobvyklého. Hodně žen s ním má zkušenosti, jen o tom nemluví.

Znamená zamlklé těhotenství problém s dalším těhotenstvím?

Ve většině případů jde o náhodnou událost, která znamená, že s tímto konkrétním plodem nebylo něco v pořádku. S velkou pravděpodobností se nebude tento jev opakovat. O další těhotenství se tak partneři mohou pokoušet už za tři měsíce. Pokud by snad přece nastala situace, že by se zamlklé těhotenství opakovalo, je nutné to řešit s gynekologem, protože by to pravděpodobně svědčilo o vážném zdravotním problému.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..