Jaký je rozdíl mezi lékem a doplňkem stravy?

Jaký je rozdíl mezi lékem a doplňkem stravy?

LékyMnohé doplňky stravy slibují ve svých reklamních kampaních vyřešení zdravotních problémů a lidé tak občas mají tendenci zaměňovat je s léky. Ostatně jsou také prodávány v lékárnách a v podobě tablet či kapek, jak jsme zvyklí právě u léčiv, záměna je tedy nasnadě. Ač se jejich význam v některých případech nedá podceňovat, léky to přece jen nejsou. A to občas může vést k problémům. V čem je vlastně rozdíl mezi lékem a doplňkem stravy? A jak se nenechat zmást?

Co je lék?

Lékem může být jen přípravek, který prošel registrací českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv nebo Evropské lékové agentury (European Medicines Agency). Tento proces schválení není vůbec snadný. Výrobce musí předložit kompletní dokumentaci o výrobě, použitých surovinách, klinických studiích, účinnosti a možných nežádoucích účincích přípravku. Lék se smí prodávat a předepisovat až po schválení úřadem a jakoukoliv změnu při procesu výroby je nutné opět dokládat a nechat schválit.

Co je doplněk stravy?

Doplňky stravy jsou speciální potraviny. Mohou mít pozitivní vliv na zdraví, ale jejich vlastnosti jim přisuzuje výrobce, který je nemusí nijak prokazovat. Jako potraviny mohou být doplňky stravy kontrolovány až po uvedení na trh a to Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí. Ta však kontroluje jejich obsah, tedy zda je v tabletách či jiné formě přípravku skutečně deklarované složení. Účinnost doplňku ale nijak nezkoumá.

Je tedy doplněk stravy špatný?

To určitě ne. V mnoha případech dokáže doplnění vitamínů, minerálů nebo jiných pro tělo důležitých látek odstranit zdravotní problémy nebo je alespoň výrazně omezit. Ostatně i lékaři jejich užívání často doporučují. Jen je potřeba rozlišovat situace, kdy už je vhodná skutečná léčba lékem s prokázanými léčebnými účinky a s předepsanými látkami v potřebném množství. Jinak by mohlo dojít k zanedbání léčby a zhoršení zdravotního stavu.

Informace o tom, zda užíváte lék nebo doplněk stravy, případně další zajímavé informace ze světa farmakologie se dozvíte na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv www.olecich.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..