Křečové žíly jsou nepříjemným onemocněním cévního systému, které u nás postihuje až dvě třetiny žen a třetinu mužů. Ze začátku bývají pouze estetickým problémem, ale později se mohou stát příčinou vážných zdravotních potíží v podobě trombózy nebo bércových vředů. Je proto potřeba se jimi včas zabývat.
Co jsou křečové žíly?
Onemocnění křečovými žílami (známé jsou také jako varixy nebo žilní městky) postihuje ve většině případů dolní končetiny. Je to dáno tím, že odsud je krev k srdci čerpána proti působení gravitace, což vyžaduje bezchybné fungování hlubokého i povrchového žilního systému, především žilních chlopní. Pokud tyto chlopně dostatečně nefungují, dochází k městnání krve v povrchových žilách. Ty na tento tlak nejsou stavěny, a tak je následkem tohoto přetlaku jejich zvětšení, zprohýbání a vakovité vychlípení.
Jak se křečové žíly projevují?
Prvním příznakem bývá často pocit těžkých a unavených nohou, následuje bolest nohou a jejich otok. Viditelnými příznaky jsou vystupující a zvětšující se modré žilky, které čím dál více prosvítají kůží. Potíže se zpravidla během dne zhoršují a nejvíce obtěžují večer po celodenním stání například v práci. Také letní období bývá o poznání horší. Úlevu naopak přináší zvýšená poloha nohou oproti tělu, chlazení a komprese. Křečové žíly nevzniknou ze dne na den, vyvíjejí se dlouhodobě, jak postupně selhávají další a další žilní chlopně.
Jaké jsou příčiny jejich vzniku?
V naprosté většině případů stojí za jejich rozvojem genetická dispozice. Pokud tedy někdo z vaší blízké rodiny trpí na křečové žíly, pravděpodobně se s tímto problémem také budete časem potýkat. Ale jsou i faktory, které toto riziko zvyšují. Mezi ně patří sedavé zaměstnání a málo pohybu, kouření, obezita, vysoký krevní tlak, zvýšená srážlivost krve i chronická zácpa. Výrazným faktorem vzniku křečových žil jsou ženské hormony, proto sem patří i těhotenství a menopauza, kdy dochází k jejich prudké změně. Právě kvůli ženským hormonům jsou ženy daleko náchylnější k rozvoji křečových žil než muži.
Jaká hrozí rizika při křečových žilách?
Neléčit křečové žíly není jen otázkou estetiky, ale i zdraví. Z křečových žil mohou vzniknout nepříjemné a vážné komplikace. Častou potíží bývá bolestivý povrchový zánět žil, kdy křečová žíla zduří. Nebezpečné je vytvoření bércových vředů, kdy se žíla otevře na povrchu kůže. Život ohrožující komplikací je pak trombóza žil. Při té vznikne krevní sraženina, která žílu ucpe. Tato sraženina se může kdykoliv uvolnit a doputovat třeba do plic, kde způsobí plicní embolii.
Jak se křečové žíly léčí?
To záleží na stavu, v jakém se žilní systém nachází. Pokud se rozhodnete řešit již počínající potíže, což je ostatně ten nejlepší přístup, bude léčba jen konzervativní. Ta zahrnuje především kompresivní léčbu, která působí tlakem na povrchový žilní systém, čímž žíly stlačuje a pomáhá vyprázdnit zpět do hlubokého žilního systému. Tlakem se posiluje činnost svalově-žilní pumpy a také podporuje funkce chlopní. Prostředky používanými pro kompresní léčbu jsou elastické obinadlo a elastické kompresní punčochy. Tato metoda je ale vhodná jen pro prevenci vzniku nebo zabránění zhoršování stavu křečových žil, ty již vzniklé se tím neodstraní. Stejně tak je nemůže odstranit léčba medikamenty. Tablety a masti se v tomto případě používají k odstranění průvodních jevů jako jsou bolesti nebo otoky nohou, mohou také zabránit dalšímu poškozování žilního systému. Odstranění vzniklých varixů je ale možné pouze chirurgicky.
Jaká jsou chirurgická řešení křečových žil?
Stripping – klasická operační metoda, kterou se řeší větší křečové žíly. Malými řezy v tříslech a u kotníku nebo kolene se do žíly vloží vodič s olivkou na konci, kterým se pak žíla odstraní z podkoží pryč.
Flebektomie– tato metoda se dá použít jen u menších žilek, kdy není postižen hlavní žilní kmen. Žíly jsou z těla odstraněny malými řezy s pomocí speciálních háčků.
Laser, radiofrekvence – šetrnější metoda odstranění varixů. Žilní kmen se zevnitř ošetří laserem, případně radiofrekvenční energií, čímž dojde k jejímu zatavení a zneprůchodnění.
Sklerotizace – dají se takto léčit metličky a drobné žíly. Do žíly je pomocí jehly a injekční stříkačky vpravena chemická látka, která vyvolá místní poškození a zánět. Tento umělý zánět pak vede ke slepení žilních stěn a zničení křečové žíly.
Článek vyjadřuje názor autora a není lékařským doporučením.