Co znamená DIN u autorádií?

Červené SÚVPokud si kupujete autorádio, tak jste se určitě setkali se zkratkou 1DIN a 2DIN. Pojďme se podívat na to, co to znamená?

Co znamená 1 DIN a 2 DIN?

Za zkratkou 1 nebo 2 DIN nehledejte žádnou magii. Jedná se totiž pouze o velikosti autorádií tj. jejich výšku, šířku, které jsou standardizované. Pozor však na to, že hloubka, ačkoliv je také standardizovaná, tak se neuvádí. Velikosti autorádií jsou dvě, 1 DIN (single DIN 180 x 50 mm) a 2 DIN (double DIN 180 x 100 mm). Obyčejná autorádia mají velikost 1 DIN a ta lepší, která mají třeba LCD obrazovku, DVD přehrávač nebo třeba GPS, pak 2 DIN.

Pokud patříte mezi zvídavé, pak vás bude zajisté zajímat, že velikosti byly prvně definované v německé normě DIN 75490, kterou následně převzala norma ISO 7736. Ta je nyní celosvětově uznávaná.

Pozor na velikost autorádia

Přestože existuje standard ve velikostech autorádií, tak i tak si dejte na jejich velikost pozor. Konkrétně někdy může být problém s LCD displejem, který může z autorádia vystupovat a velikostí přesahovat DIN uvedený v technické specifikaci rádia.

Jak zjistit, jaké auto splňuje DIN?

Zcela jednoduše. Změřením, nebo prostým pohledem.

Je možné umístit rádio o velikosti 1 DIN do 2 DIN?

Ano je to možné. Avšak než tak učiníte, tak si zjistěte, jestli máte záslepku pro volný prostor pod/nad rádiem, abyste pak neměli v palubovce ošklivou díru. Pokud záslepku nemáte, tak se zkuste po nějaké podívat na internetu, případně na vrakovišti, kde nějakou určitě najdete.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..