Co znamená DIN u autorádií?

Červené SÚVPokud si kupujete autorádio, tak jste se určitě setkali se zkratkou 1DIN a 2DIN. Pojďme se podívat na to, co to znamená?

Co znamená 1 DIN a 2 DIN?

Za zkratkou 1 nebo 2 DIN nehledejte žádnou magii. Jedná se totiž pouze o velikosti autorádií tj. jejich výšku, šířku, které jsou standardizované. Pozor však na to, že hloubka, ačkoliv je také standardizovaná, tak se neuvádí. Velikosti autorádií jsou dvě, 1 DIN (single DIN 180 x 50 mm) a 2 DIN (double DIN 180 x 100 mm). Obyčejná autorádia mají velikost 1 DIN a ta lepší, která mají třeba LCD obrazovku, DVD přehrávač nebo třeba GPS, pak 2 DIN.

Pokud patříte mezi zvídavé, pak vás bude zajisté zajímat, že velikosti byly prvně definované v německé normě DIN 75490, kterou následně převzala norma ISO 7736. Ta je nyní celosvětově uznávaná.

Pozor na velikost autorádia

Přestože existuje standard ve velikostech autorádií, tak i tak si dejte na jejich velikost pozor. Konkrétně někdy může být problém s LCD displejem, který může z autorádia vystupovat a velikostí přesahovat DIN uvedený v technické specifikaci rádia.

Jak zjistit, jaké auto splňuje DIN?

Zcela jednoduše. Změřením, nebo prostým pohledem.

Je možné umístit rádio o velikosti 1 DIN do 2 DIN?

Ano je to možné. Avšak než tak učiníte, tak si zjistěte, jestli máte záslepku pro volný prostor pod/nad rádiem, abyste pak neměli v palubovce ošklivou díru. Pokud záslepku nemáte, tak se zkuste po nějaké podívat na internetu, případně na vrakovišti, kde nějakou určitě najdete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..