Existuje 64 bitová verze prohlížeče Opera?

Opera Software nikdy moc 64 bitovou verzi svého prohlížeče nepropagoval, i když 64 bitová verze existuje a dá se dokonce stáhnout. Otázka je zní, proč vyvíjí 32 bitovou a 64 bitovou verzi ignoruje?

Jedním z důvodů, proč je 64 bitová verze opomíjena i v době, kdy začínají dominovat 64 bitové operační systémy nad zastaralými 32 bity, je ta, že to běžného uživatele zkrátka a jednoduše nezajímá. Drtivá většina lidí nemá ani ponětí, kolika bitový operační systém doma má, natož, k čemu je jim to dobré, takže se není moc čemu divit. Přitom 64 bitové aplikace mají svůj význam, i když rozdíl mezi nimi je takřka zanedbatelný.

Na druhou stranu, prohlížeče bojují o rychlost načítání webový stránek a každá sekunda může vyústit v jejich neprospěch. V tomto ohledu jasně vede 64 bitová verze, protože procesor nemusí její 32 bitové instrukce dopočítávat na 64 bit.

Mimo to jsou všechny známé prohlížeče dostupné i 64 bitové verzi. Zejména Internet Explorer, se ihned na 64 bitový systém instaluje jako 64 bit, takže uživatel nedostane vůbec vybrat.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..