Existuje 64 bitová verze prohlížeče Opera?

Opera Software nikdy moc 64 bitovou verzi svého prohlížeče nepropagoval, i když 64 bitová verze existuje a dá se dokonce stáhnout. Otázka je zní, proč vyvíjí 32 bitovou a 64 bitovou verzi ignoruje?

Jedním z důvodů, proč je 64 bitová verze opomíjena i v době, kdy začínají dominovat 64 bitové operační systémy nad zastaralými 32 bity, je ta, že to běžného uživatele zkrátka a jednoduše nezajímá. Drtivá většina lidí nemá ani ponětí, kolika bitový operační systém doma má, natož, k čemu je jim to dobré, takže se není moc čemu divit. Přitom 64 bitové aplikace mají svůj význam, i když rozdíl mezi nimi je takřka zanedbatelný.

Na druhou stranu, prohlížeče bojují o rychlost načítání webový stránek a každá sekunda může vyústit v jejich neprospěch. V tomto ohledu jasně vede 64 bitová verze, protože procesor nemusí její 32 bitové instrukce dopočítávat na 64 bit.

Mimo to jsou všechny známé prohlížeče dostupné i 64 bitové verzi. Zejména Internet Explorer, se ihned na 64 bitový systém instaluje jako 64 bit, takže uživatel nedostane vůbec vybrat.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..