Existuje v Linuxu adresář jako Program Files ve Windows?

Existuje v Linuxu adresář jako Program Files ve Windows?

term

Linux používá trochu jinou filozofii, než Windows. Do jisté míry by se dalo říci, že není tolik uživatelsky přívětivý, i když by se o tom dalo zajisté pochybovat. A to je do jisté míry i odpověď na otázku, zda-li v Linuxu najdeme něco jako Program Files. Nenajdeme.

Kde jsou pak tedy v Linuxu nainstalované programy?

Většina programů je instalovaných v adresářích /bin a /usr/bin. Nastavení programů pak hledejte v /etc, nebo v uživatelově profilu /home/ (zkratka je znak ~) Knihovny jsou sdílené a jsou v adresáři /Lib. Pak tu jsou také adresáře se spustitelnými soubory /sbin, /usr/sbin/usr/local/bin. Pokud hrajete na Linuxu hry, pak vás zajisté také bude zajímat adresář /usr/games/.

Mohlo by vás zajímat

Jak na skryté soubory v Linuxu?
Co je super klávesa?

Super tip

Jeden ze zajímavých způsobů jak zjistit, kde je nějaký specifický program nainstalovaný, spočívá v prozkoumání adresáře /usr/share/applications/. V něm najdete soubory s příponou .desktop. Jsou to takový zástupci, jako ve Windows. Najděte si zástupce aplikace, která vás zajímá a soubor otevřete v nějakém z editorů. Najděte řádek začínající na Exec=. Uvedená cesta vede k adresáři, ve kterém je aplikace nainstalovaná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..