Jak korektně ukončit Windows 10?

Jak korektně ukončit Windows 10?

Většina uživatelů to neví, ale Windows se standardně nevypíná „korektně“ a to pak následně činí problémy linuxovým distribucím jako je Ubuntu. To po spuštění detekuje, že Windows nebyl korektně ukončen a odmítne připojit disk jinak než read-only, což je docela dost nepříjemné.

Proč se Windows nevypíná korektně?

Protože, obsahuje nativně zapnutou funkci rychlého spouštění. To způsobuje, že místo vypnutí počítače dojde k semi-hibernaci Windows.

Co je to rychlé spouštění?

Rychlé spouštění je druh hibernace, který ukončí všechny programy, korektně odhlásí uživatele a pak provede hibernaci a vypnutí počítače. Pro připomenutí, hibernace spočívá v tom, že dojde k uložení obsahu RAM paměti na disk a k vypnutí počítače. Po zapnutí PC se pak nespouští Windows, ale pouze se načte obsah souboru hyberfil.sys do paměti RAM. Jelikož není potřeba nic dál dělat a protože Windows 10 data v RAM paměti komprimuje (není důvod načítat celý hibernační soubor, který je stejně velký jako velikost vaší RAM paměti), je načtení velmi rychlé a vy jste spokojeni, že se počítač spustil do 5 vteřin (platí pro SSD disky). Jenže to má jisté konsekvence, především když využíváte multiboot a provozujete vícero operačních systémů, máte docela nepříjemný problém.

Jak korektně a definitivně vypnout Windows?

Možností je několik. Jednak k plnému vypnutí Windows dojde, když při klikání na tlačítko vypnout držíte klávesu Shift a pak také po zadání příkazu v příkazové řádce shutdown /s /t 0.

Pokud vás toto obtěžuje, můžete rychlé spouštění definitivně vypnout. Zde je postup.

  • Zmáčkněte Win klávesu + R.
  • Napište a spusťte příkaz powercfg.cpl
  • V otevřeném okně klikněte na Nastavení tlačítek napájení
  • Klikněte na Změnit nastavení, které nyní není k dispozici
  • Odklikněte/odfajfkujte položku Zapnout rychlé spouštění

power-management-1

power-management-2

Zdroj:

https://www.howtogeek.com/243901/the-pros-and-cons-of-windows-10s-fast-startup-mode/
https://superuser.com/questions/1152001/shutdown-windows-10-truly-for-a-dual-booting-system