Jak si zajistit levnější volání a data pro mobilní telefon?

Jak si zajistit levnější volání a data pro mobilní telefon?

prasátko na peníze

Český trh s mobilními operátory je relativně podobný, avšak ne stejný. Chcete-li tedy něco ušetřit na volání, musíte se zavrtat více do často zmatečných ceníků a nezapomínat ani na virtuální operátory, kteří nenáročným zákazníkům mají rozhodně co nabídnout.

Filozofie obchodníků

Než se vrhnete do relativně nepřehledného světa tarifů, musíte pochopit, že obchodní zástupce nedostává plusové body za to, že vám zlevní volání nebo data, ale za to, že z vás dostane více peněz. No a jelikož se pomalu a jistě lidi více přeorientovávají na data, protože přes internet se dá volat zadarmo, místo SMS používat instantní komunikátory (WhatsApp, Messanger aj.), zužují se možnosti operátorů. Co je tím myšleno? Jen to, že neomezené volání už tu je a není zas tak drahé a těch dat zas tak moc pro mobil není potřeba. Skutečně, pro velmi aktivní surfaře postačí v současnosti nějakých 20 – 30 GB dat. S takový balíkem můžete denně koukat na videa z Youtube, stáhnout si něco málo filmů a poslouchat streamovanou hudbu (Spotify apod.) do aleluja. Takže nemůžete očekávat, že vám obchodní zástupce jen tak pro nic za nic něco zlevní, když za pár let už nebude mít co nabízet.

Zajímavější ceny na internetu nenaklikáte

Nabídky z hlavních stran a e-shopů jsou zpravidla ty nejdražší a nabídka zde zobrazená není kompletní. Je tedy potřeba osobně nebo po telefonu zkontaktovat operátora a domluvit se přímo, jinak máte smůlu.

Nejlepší ceny jsou určeny pro významné a VIP zákazníky. Ti ostatní si žádné extra slevy nedomluví.

Vždy hledejte kompletní ceníky

Dostat se ke kompletním ceníkům není snadné. Přitom ty jsou pro zákazníka nejdůležitější. Už jen proto, že operátoři nabízí mnoho rozmanitých služeb, o kterých ví jen zasvěcení. A jak se k nim dostat? Jednoduše, s pomocí vyhledávačů a jistých znalostí. Předně ceníky jsou často ve formátu PDF, je tedy nutné toto říci vyhledávači. To se dělá jak u Google, tak Seznamu pomocí tohoto přepínače „filetype:pdf“. No a pak je potřeba říci, že hledáte ceník a název operátora. Dotaz ve výsledku bude vypadat takto:

t-mobile ceník filetype:pdf

Výsledek je dobré omezit na výsledky za poslední rok, což v současnosti Seznam.cz neumí, takže doporučujeme vyhledávat na Google.

Firemní zákazníci mají jiný ceník

Tato rada je spíše pro živnostníky, kterých je u nás docela dost. Ti si mohou mobily dát pod smlouvu s IČO a dostat se tak na krapítek lepší ceny, případně zajímavější služby.

Kalkulačky mobilních tarifů

Kalkulačky mobilních tarifů vám s lepší cenou asi příliš nepomohou, ale za to vám pomohou se zorientovat na trhu, protože umí zobrazit jak klasické, tak i virtuální operátory, kterých je u nás poměrně dost. U kalkulaček tarifů pozor na to, že musí být schváleny Českým telekomunikačním úřadem. Jedním z takových akreditovaných je například tarifomat.cz.

V jednotě je síla

Domlouvejte si tarify pro celou rodinu. Bydlíte v panelovém domě? Jednejte jako družstvo, nebo společenství vlastníků. Nevadí vám papírování, založte občanské sdružení, které nemusí být jen pro lidi z nějaké konkrétní lokality, ale klidně i celé republiky. Ceníky operátorů jsou postavené na hlavu. Firmám, ze kterých by mohli ždímat peníze, dávají slevy a místo toho peníze tahají z finančně slabších koncových zákazníků. Není tedy divu, že se lidi často schovávají za nějakou tu firmu či společnost.

Nic nepomáhá? Dejte výpověď

Pokud se s operátorem nedohodnete, můžete zkusit dát výpověď. Za předpokladu, že operátora zajímáte, spadne vaše výpověď na tzv. retenční oddělení, které vám může dohodnout velmi sympatické slevy, nebo taky ne. Každopádně výpověď většinou vyústí v nějakou tu slevu.