Co je to Windows 10 S?

Co je to Windows 10 S?

Microsoft před nějakou dobou změnil značení řady Windows 10 a tak mimo jiné vznikla prapodivná verze Windows 10 S. K čemu je vlastně dobrá? Má smysl o ní přemýšlet?

Windows 10 S? Co to je?

Zmíněná verze Windows je odlehčená verze Windows, která umožňuje instalaci a spouštění programů, které byly nainstalovány pouze a výhradně přes Windows Store. To co ve Store nenajdete, nespustíte. Má se jednat o bezpečnostní funkci, která vás má chránit, ale co si budeme nalhávat, když si nejste schopni ani nainstalovat ovladače k LTE modemu, je počítač s Windows S pouze jen těžítkem, které je téměř k ničemu. Naštěstí to není tak hrozné jak by se mohlo zdát. Windows S lze totiž zdarma přepnout na verzi Windows 10 Home, které už spouštění a běh cizích aplikací umožňuje.

Je paradoxní, že do Windows 10 S, které se profiluje jako bezpečný systém, nenahrajete ani pořádný antivirus jakým je třeba Eset Antivirus, protože jeho instalaci v MS Store nenajdete (platí pro 11/2018).

Abychom nezapomněli, Windows 10 S mimo jiné spouští aplikace v tzv. kontejnerech. To jsou procesy, které izolují program od operačního systému do té míry, že jeden program nemůže ovlivnit běh druhého programu. Kontejnery však z hlediska bezpečnosti patří spíše ke kontroverzním opatřením, protože ono to s tou izolací není zas tak horké a navíc to přináší různé problémy. Běžného uživatele to naštěstí zas tak moc nelimituje.

Pro koho je tedy Windows 10 S vhodný?

Microsoft uvádí, že pro studenty, ale my tento názor nesdílíme, jelikož studenti používají mnoho programů, které se do MS Store ani nikdy nedostanou. Win S lze doporučit pouze nenáročným uživatelům, kteří potřebují jen surfovat po internetu.

Jak zdarma přepnout Windows 10 S na Windows Home?

Snadno. Zde je návod. Vše by v ideálním případě mělo proběhnout tak do 30 minut. Nám to však díky opakovaným chybám na straně MS trvalo 2 hodiny.

  • Proveďte zálohu svých souborů.
  • Připojte PC k internetu pomocí Wifi nebo síťového kabelu.
  • Klikněte na Start (vlaječka Windows) a pak na ozubené kolečko (Nastavení).
  • Klikněte na Aktualizace a zabezpečení.
  • Vlevo v menu klikněte na Aktivace.
  • Klikněte vpravo na text Přejít do Storu.
  • V dalším okně klikněte na tlačítko Získat.
  • Dále budete vyzváni k přihlášení nebo vytvoření účtu Microsoft. Zaregistrujte se, nebo se přihlašte.
  • V posledním kroku, kdy několik posledních mezikroků se může lišit podle toho, jestli jste již zaregistrováni u MS, stačí kliknout na tlačítko Nainstalovat a na tlačítko Pojďme na to.
  • Pokud vše proběhne v pořádku, tak za chvilku uvidíte, že již používáte licenci Windows 10 Home. Pokud máte nějaký problém, restartujte PC a proveďte postup znovu.