Každý rodič k této otázce dojde a málokdy je odpověď na ni jednoduchá. Každé dítě je jiné a proto co platí u jednoho, u jiného se naprosto míjí účinkem. Dětští lékaři a psychologové se v názorech také poměrně rozcházejí, takže vybrat tu správnou dobu a metodu odnaučování plenek je složité. Každá maminka, která si tím už prošla, má svůj zaručený tip, stejně ale musíte sama vyzkoušet, co bude platit právě na vaše dítě.
Kdy s odplenkováním začít?
Jednoduše až k tomu dítě dozraje. Vysazování dítěte na nočník už před jeho prvním rokem, jako se to běžně dělalo za dob našich maminek, prakticky nemá smysl, protože ono stejně nechápe, co se po něm chce. Sice se některé maminky chlubí úspěchy, kdy jejich dítě už ve tři čtvrtě roce vykonává potřebu do nočníku, ale nejde o jeho vědomou činnost a po jednom roce se většinou stejně opět dostaví zklamání. Dítě je podle psychologů schopno chápat proces vyprazdňování a ovládat svůj močový měchýř až někdy kolem 18-24 měsíců. Tehdy je podle nich ideální doba na zkoušení nočníku. Jsou samozřejmě děti, které k tomu dospějí dříve, ale také děti, které se ještě před třetím rokem vytrvale odmítají vzdát plenek. Vy jako jeho maminka jste s ním 24 hodin denně a nejlépe tak poznáte signály, že už si začíná uvědomovat procesy svého těla. Co se týče ročního období, tak samozřejmě nejlepší je začít s odnaučováním v létě, kdy je dost teplo, aby dítě mohlo běhat bez plen a co nejméně oblečené. Většinu dětí také baví čůrat venku na travičku a kytičky. Ale není nutné čekat až do léta, pokud už podle vás uzrál čas.
Jaký nočník vybrat?
Na trhu je nepřeberné množství nočníků v různých tvarech, barvách, motivech, hrajících melodie, s blikajícími světýlky a podobně. Nejlepší je ale prostá klasika. Nočníky, které po vyčůrání zahrají nebo se rozsvítí sice dítě zaujmou, ale to brzy zjistí, že stejně nočník reaguje třeba na vhozené hračky a bude po učení nejspíš dřív, než vůbec pořádně začalo. Důležité je, aby byl vybraný nočník přiměřený velikosti dítěte. Pokud se na něj pokusí posadit a bude mít pocit, že padá dovnitř, začne se ho bát. Pro kluky je pak vhodný nočník s vyšším předním okrajem, na rozdíl od holčiček totiž čůrají nahoru.
První seznámení
Dítěti nejdříve nočník ukažte a vysvětlete mu, k čemu slouží. Pomozte mu pohodlně se na něj usadit a pořád neúnavně vysvětlujte, co se od něj očekává. Jestliže si za žádnou cenu nechce sednout nebo dokonce s křikem utíká, nenuťte ho násilím a vyčkejte pár dní. Možná mu bude chvíli trvat než to pochopí, ale určitě vnímá, co mu říkáte. I když se dítě na nočník posadí, nemějte nereálné očekávání, že se hned dostaví úspěch. Ideální je začít ho posazovat v pravidelnou dobu, ze začátku vždy ihned po probuzení a po jídle. Postupně přidávejte další časy, kdy víte, že by mohl nastat úspěch. Zkoušejte to pořád dokola a vysazujte ho každou chvíli. Pokud se mu podaří do nočníku vykonat potřebu, jásejte a chvalte. Klidně reakce hodně přehánějte, aby dítě vidělo a vychutnalo si svůj úspěch, potom ho spíš bude chtít zopakovat. Chvalte a uklidňujte ale i v případě, že nočník zůstane prázdný. Velká chyba je dítě v takovém případě kárat nebo ho dokonce trestat, tím se jen spustí jeho odpor k nočníku. Jestliže se ani po jednom či dvou týdnech nedaří, nechte ho chvíli být. Nejspíš ještě není na nočník dost připravené, zkuste to znovu zase za několik týdnů.
Trénink a trpělivost
Tyto dvě slova budou pro vás to nejdůležitější po dobu příštích pár týdnů, možná až měsíců. Najdou se děti, které se plen zbaví za několik dní, ale to jsou jen řídké výjimky. Počítejte spíš s měsícem až dvěma, kdy bude vaší hlavní starostí hlídat vylučování vašeho dítěte a vychytávat, kdy ho posadit na nočník. Nestačí čekat, až si dítě samo řekne, často si ještě neuvědomí, že se mu chce čůrat. Nezbývá než se pořád ptát, připomínat a posazovat. Jakmile se rozhodnete s tréninkem začít, musíte se připravit také na mnoho nehod, které budete muset uklízet. Nejde dítě nechat běhat v pleně, občas mu ji sundat kvůli nočníku a zase vrátit. Když bude vědět, že se mu plenka za chvíli vrátí, nejspíš s potřebou počká až na ni, protože je to pro něj pohodlnější. Dejte mu kalhotky bez pleny, aby cítilo a uvědomovalo si, že je mokré. Čím víc mu to bude nepohodlné, tím spíš si to příště rozmyslí. Dobré jsou v tomto případě odvykací plenkové kalhotky, které nepropustí tekutiny stejně jako plenka, ale zároveň dítě cítí studený a mokrý povrch na svém zadečku. Netrestejte dítě ani za nehody nebo i vědomé schválnosti, kdy odběhne vykonat potřebu raději jinam na zem než do nočníku. Zkuste vždy zachovat chladnou hlavu a důrazně, avšak klidně vysvětlujte, že se to nedělá a proč.
Když se počet denních nehod zmenší na minimum, zkuste nedat plenku ani na odpolední spánek. Jakmile i v tomto zaznamenáte nějakou dobu trvající úspěch, je potom čas odebrat i noční plenku. Ze začátku to ale bude znamenat vaše pravidelné noční vstávání a vysazování dítěte na nočník, protože nejspíš nevydrží celou noc zadržet moč. Dítě často zapomene na to, že se mu chce čůrat, i v zápalu hry nebo při nových zážitcích, na cesty a do dětské společnosti mu ji tedy klidně nějakou dobu ještě nechte, než získá potřebnou jistotu. Ani pak ale nezapomínejte nosit sebou pořád hodně náhradního oblečení.
Naučit dítě na nočník někdy není jednoduché a mnoho rodičů se dostane do situace, že je s rozumem v koncích. Každé dítě to však dříve nebo později zvládne, tomu věřte. Hlavní je hodně chválit, povzbuzovat a mít dostatek trpělivosti, úspěch se jistě dostaví.