Jak obarvit velikonoční kraslice

Jak obarvit velikonoční kraslice

velikonoční vajíčka v košíkuS Velikonocemi se pojí různé zvyky a mezi ně patří i barvení velikonočních kraslic, která jsou následně na Velikonoční pondělí rozdávána koledníkům. Existuje více způsobů, jak vejce obarvit. Určitě k tomu nepoužívejte například tempery nebo podobné běžné barvy z papírnictví a drogerie. Případné zdraví škodlivé látky z jejich složení se snadno dostanou skořápkou do vajec a ty pak již nejsou vhodná ke konzumaci. Raději vždy zvolte barvy přímo určené k obarvení vajec (například nejznámější barviva OVO), nebo přírodní prostředky. Díky těm získáte také krásné barevné odstíny a to jednoduše a navíc čistě ekologicky.

Jaké barvy lze vytvořit přírodními prostředky?

Světle hnědá – čtyři šálky slupek z cibule vytvoří pěknou hnědou barvu

Tmavě hnědá – musíte použít zhruba 10 polévkových lžic kávy nebo černého čaje

Žlutá – stačí použít několik lžiček kurkumy nebo kari

Zelená – použijte tři až čtyři hrsti čerstvé trávy, petrželové nati, špenátových nebo kopřivových listů

Červená – tuto barvu umí vykouzlit červená řepa

Růžová – budete potřebovat čtyři šálky slupek z červené cibule (více slupek a delší doba barvení může barvu proměnit až v červenou)

Modrá – použijte kousek červeného zelí

Fialová – červené víno (neředí se vodou, vejce se vaří přímo v něm)

Jak vajíčka uvařit?

Skořápka vajec při vaření často praská, a tak je třeba tomu zabránit. Vejce vytáhněte z lednice dopředu, aby získala pokojovou teplotu. Jakmile začne vařit voda v hrnci, osolte ji a vejce do ní vkládejte opatrně pomocí kovové lžíce tak, aby nedošlo k nárazu na dno. Těsně před vložením je ještě opláchněte pod horkou vodou z kohoutku. Vařte je klasicky 8-10 minut na tvrdo. Uvařená vejce nechte chvíli vychladnout, abyste je mohli otřít hadříkem namočeným do naředěného octu. Tím je zbavíte mastnoty a barva na nich lépe chytne.

A jak je obarvit?

Napusťte do hrnce tolik vody, aby v ní později vložená vejce byla ponořená ideálně dva až tři centimetry pod hladinou. Vodu přiveďte k varu, přidejte surovinu podle požadované barvy a několik lžic octa, který barvu ustálí. Poté vložte vejce a nechte je vařit asi 15-20 minut, poté hrnec odstavte z ohně. Pokud chcete sytější odstín, můžete je nechat ve vývaru ležet klidně dalších několik hodin, ale pravidelně je obracejte.

Jak se dají vejce zdobit?

Po zaschnutí barvy můžete vejce ozdobit různými způsoby, třeba samolepkami nebo navlékacími košilkami, které se ponořením do vroucí vody kolem vajíčka stáhnou. Můžete je také jen vyleštit hadříkem namočeným v oleji či kůží z neuzeného špeku, i tak budou vypadat krásně. A nabízí se i možnost zdobení ještě před barvením, díky které vytvoříte na vejcích úžasné obrazce. Je to jednoduché, stačí k tomu například lístky travin, drobné květiny, peříčka a podobně. Předmět přiložte na vejce, opatrně jej přichyťte dokola omotanou gázou a poté vložte do hrnce k obarvení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..