Jak odejít do předčasného důchodu bez jeho krácení?

Jak odejít do předčasného důchodu bez jeho krácení?

SeniorPředčasný důchod je pro mnohé lidi způsobem, jak odejít z práce, která je nebaví, v které je štve šéf, nebo už na ní prostě z nějakého důvodu nemají dost sil. Také je to často východisko pro lidi, kteří byly propuštěni z práce těsně před důchodem. Zkrátka a jednoduše je to někdy způsob, jak se vymanit z pracovního procesu. Bohužel, je s předčasným důchodem spojeno i jeho krácení, které je pro mnohé lidi dost bolestivé. Není tedy divu, že se snaží najít nějaký způsob, jak se krácení vyhnout. Mimochodem krácení důchodu je trvalé, takže po odchodu do normálního důchodu již nedostanete ani korunu navíc.

Řešení 1 – práce v důchodu

Pokud odejdete do předčasného důchodu a časem si chybějící roky dopracujete, tak můžete následně požádat o přepočet důchodu. Což je velmi dobré, protože když se budete v důchodu nudit, nebo budete postrádat peníze, můžete si najít práci a tak zabít nudu, a napracovat si po „prázdninách“ to co vám schází.

Pracovat v důchodu má však dva problémy. Prvním je špatné shánění práce, a pak také často nízký plat. Nicméně, pokud budete chytří, můžete začít podnikat a využít svého volného času a zkušeností ve svůj prospěch.

Tip: zkuste si vydělávat třeba psaním článků. Ti nejaktivnější a nejchytřejší si mohou přijít až na 30.000,-Kč za měsíc. Vyžaduje to však hodně práce. Na druhou stranu můžete pracovat z domova, hezky v teple, a klidu. Podnikavější jedinci, kteří mají nějaké webové stránky, tak určitě ocení web Plácla.cz. Pokud nemáte svůj web a chcete-jen psát články, pak se můžete zaregistrovat do webu KupČlánek.cz.

Řešení 2 – nemocenská

Pokud máte zdravotní problém, který potřebujete řešit, jako třeba operaci kloubů, počkejte s ní na dobu těsně před důchodem. Takto si můžete udělat „předčasný důchod“ v produktivním věku.

Řešení 3 – pracovní úřad

Pokud jste zdraví, můžete necelý rok před důchodem dát výpověď a jít se registrovat na pracovní úřad. Podmínkou však je, že jste za poslední tři roky odpracovali alespoň 1 rok. Tyto podmínky se neustále mění, takže si na pracovním úřadě zjistěte aktuální.

Řešení 4 – pečujte o postiženého

Pokud máte ve svém okolí někoho postiženého, který se o sebe není schopen postarat, můžete se zkusit oficiálně starat o tuto osobu. Ne vždy to jde, a ne každý o to stojí, ale je to jeden ze způsobů, jak předčasně „odejít z práce“. Totiž, doba pečování se započítává do doby důchodového pojištění. Tím můžete pečujícímu ulevit, ušetřit dost peněz a zároveň svůj život naplnit něčím plnohodnotným.

Nezapomeňte se na důchod připravit

Pokud máte více než 3 roky do důchodu, a tedy o předčasném důchodu pouze dopředu uvažujete, je velmi rozumné začít na důchod šetřit peníze. Zkusit můžete důchodové pojištění, které vám zajistí po odchodu do důchodu nějakou tu korunu navíc. Zde záleží na tom, jak dlouho a kolik peněz budete šetřit. Čím dříve začnete, tím lépe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..