Jak odstranit zápach z úst?

Zápach z úst je nepříjemný sociální problém, o kterém postižený jedinec, neřekne-li mu to někdo z okolí, nemusí vůbec vědět. Přitom to může postihnout úplně každého.

Rozeznáváme v dvě skupiny příčin, proč z úst páchne. Asi nejčastější důvod zápachu z úst je díky nedostatečné zubní hygieně a nevhodnému jídlu. Stačí sníst jídlo s česnekem, cibulí nebo jinak aromatičtější jídlo a máte hned o zápach z úst postaráno. V těchto případech je nelepší si vyčistit zuby. Pokud to nejde, bude bohatě stačit nějaká žvýkačka bez cukru. Kloktání černého čaje také pomáhá. Černý čaj dokonce umí zastavit množení bakterií v ústech.

Pokud si nepravidelně čistíte zuby, může dojít k přemnožení bakterií v ústech, a ty pak jsou zdrojem zápachu. Opět nejjednodušší je vyčistit si důkladně zuby.

Nezapomeňte také navštívit svého zubaře. Můžete mít nějaký dentální problém, který zápach způsobuje.

Druhým, poněkud komplikovanějším důvodem zápachu z úst bývá špatné trávení, nebo jiný zdravotní problém. Někdy se jedná jen o krátkodobé zhoršení trávení, které se samo během krátké doby upraví. Pokud je zápach z úst dlouhodobější, je potřeba vyhledat svého lékaře, který vás pošle na různá vyšetření.

Chcete-li před návštěvou lékaře sami doma něco vyzkoušet, pak změňte jídelníček. Jezte více zeleniny, omezte kořeněná jídla, přestaňte pít alkohol, omezte, nebo ideálně úplně přestaňte kouřit.

Tip: Pokud například je váš dech cítit po čpavku, máte pravděpodobně cukrovku. Kovová pachuť v ústech pak je většinou způsobena přítomností krve v ústech, pravděpodobně vám krvácí dásně. Zkontrolujte si také své madle. Pokud máte čepy na mandlích (obrázky), je potřeba navštívit lékaře. Ten vám udělá vyšetření mandlí a nasadí antibiotika. V případě, že se nedaří tyto čepy vyléčit, je možné madle z krku odstranit.

 

Máte-li i přes správnou dentální hygienu a zdravý životní styl stále problém se zápachem úst, vyhledejte svého lékaře!

2 thoughts on “Jak odstranit zápach z úst?

  1. dobry den chtěla bych se zeptat mam problemy se zažívani mam po vyšetření na endoskopii zjištěnou hilatova hernie a dost mi zapacha z ust da se stim něco dělat nějake bilinky nebo něco jineho děkuji za odpověd petra

    1. Dobrý den, nejprve je potřeba vyřešit vaše problémy se zažíváním. To je potřeba konzultovat s vaším lékařem, nebo s lékařem specializujícím se na gastroendoskopie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..