Ovulace je období, kdy dojde k uvolnění zralého vajíčka ve vaječníku, které následně sestupuje vejcovodem k děloze. Narazí-li v tomto období vajíčko na spermii, dojde k oplodnění. Pokud dokáže žena poznat, kdy ovuluje – má plodné dny, může tento poznatek používat jako formu antikoncepce. Pojďme si ukázat, jak se dá poměrně přesně zjistit kdy bude žena ovulovat.
Jak tedy poznat plodné dny?
Doma můžete plodné dny zjistit pomocí několika způsobů. Třeba pomocí ovulačního testu, který si můžete koupit v lékárně. Dále pak nejčastěji pomocí měření bazální teploty. Ta se v ovulačním (luteálním) období mírně zvyšuje. Měření lze provádět v ústech, pochvě, nebo konečníku. Bazální teplota se pak snižuje s nástupem menstruace. Pokud potom teplota neklesne, je pravděpodobné, že je žena těhotná.
Ovulaci rozdělujeme na folikulární a luteální fázi. V první, folikulární fázi, se tělesná teplota snižuje. V druhé luteální fázi pak zvyšuje viz. bifázická křivka.
Teplotu měřte vždy ve stejnou hodinu a stejným teploměrem, ideálně ráno po probuzení.
Pokud měření bazální teploty používáte jako formu antikoncepce, pak je potřeba naměřenou teplotu zaznamenávat do tagulky – grafu, protože 3 dny před ovulací jsou považovány již za plodné dny, plus jeden den po ovulaci.
Ovulace se dá dále také sledovat pomocí hustoty hlenu děložního čípku. Hlen slouží k přežití spermií v jinak kyselém prostředí. V době ovulace je tento hlen řidší, táhlý, průhledný – „prostě tam dole je mokro“.
Ovulace se dá také poznat podle polohy děložního čípku. Po menstruaci je čípek tvrdý a dobře nahmatatelný. Při ovulaci je čípek hůře nahmatatelný a měkčí.
Nepřesný způsob, jak určit ovulaci je pomocí výpočtu. Při výpočtu se vychází z toho, že 14 dní před menstruací by mělo dojít k ovulaci. Rozhodně na tento údaj nespoléhejte. Berte ho pouze jako orientační.
Pozor na to, že může v ojedinělých případech dojít k ovulaci mimo očekávaný termín.