Jak prát povlečení

Jak prát povlečení

Správná frekvence i způsob praní výrazně ovlivňují životnost povlečení i prostěradel. Při výběru konkrétní teploty, pracího prostředku a dalších parametrů praní samozřejmě vždy záleží na materiálu, z něhož je povlečení vyrobeno. Několik základních rad, jak prát povlečení, najdete v tomto textu.

polštáže

Před prvním použitím

Správné praní povlečení by mělo začít ještě dříve, než se v něm poprvé vyspíte. Má to hned několik důvodů. Ať už si povlečení objednáte online, nebo koupíte v kamenné prodejně, v naprosté většině případů je zabaleno v igelitovém obalu, kterým povlečení načichne.

Tip: Při výběru nového povlečení si pohlídejte, zda látka odpovídá standardu Öko-Tex Standard 100. Certifikát označuje ložní povlečení ze zdravotně nezávadných látek, jehož zkušební vzorky jsou testovány např. na pH hodnotu, přítomnost pesticidů, těžkých kovů, konzervačních látek, ale i alergizujících a potenciálně karcinogenních barviv.

Většina výrobců doporučuje vyprat povlečení minimálně jednou, u bavlněných materiálů klidně i dvakrát. Zbavíte se tak všech nečistot, případně chemických látek používaných při výrobě. U některých látek se prvním praním na 40 °C barvy povlečení také stabilizují. A navíc si vhodně zvolenou vůní pracího prostředku, případně aviváže povlečení provoníte tak, aby se v něm opravdu příjemně spalo. Stejné pravidlo platí i pro prostěradla.

Jak často povlečení měnit

Zatímco běžné oblečení většina lidí mění po jednom, maximálně dvou dnech nošení, u ložního prádla jsou intervaly delší. Jak často prát povlečení – na tom se neshodnou ani výrobci a odborníci na praní. Nejčastěji se doporučuje povlečení a prostěradlo vyměnit po 14 dnech, ale v létě, případně při nemoci, kdy se ve spánku hodně potíme, je lépe ho vyprat už po týdnu.
Alergici, lidé trpící atopickým ekzémem a dalšími kožními onemocněními by měli lůžkoviny měnit ještě častěji. Důvodem je, že i v sebečistěji udržovaném povlečení se usazují roztoči, drobné nečistoty, pot šupinky kůže, což je živnou půdou pro množení bakterií, a tak i možnou příčinou dalších zdravotních problémů.

Jak správně prát

Teplota a otáčky
Vždy dodržujte teplotu doporučenou výrobcem. U bavlněných látek by to mělo být povlečení práno minimálně na 60 °C, praní na nižší teplotu, případně úsporným zkráceným programem se nedoporučuje.
Nicméně čím vyšší teplota praní, tím u povlečení lépe z hlediska zdravotního, ale nikdy nejděte proti výrobcem doporučené teplotě. Pokud budete prát pro daný materiál na příliš vysokou teplotu, poškodíte látku. Některé materiály vysokou teplotu nedovolují, limitem bývá program na 40 °C. Ani v takovém případně program praní nezkracujte. Obvyklá teplota doporučovaná u prostěradel je 40 °C. Prát se doporučuje rychlostí 1 000 až 1 200 otáček za minutu, ne vyšší.
Jak dát ložní prádlo do pračky
• vždy vyberte povlečení stejných barev,
• do pračky ho vkládejte otočené naruby,
• zipy nebo knoflíky nechávejte zapnuté,
• nepřekračujte výrobcem doporučené množství prádla pro daný program,
• používejte kvalitní prací prášky, ale jejich množství nepřehánějte,
• aviváž ložní prádlo změkčuje, alternativou k ní je ocet, nebo esenciální oleje,
• nepoužívejte bělící přípravky, a to ani u čistě bílého povlečení; zeslabují vlákna.

Pračka

Po vyprání

Důležité je nenechávat vyprané prádlo dlouho po skončení pracího programu v pračce. Zbytečně se tak mačká a ztrácí svěžest získanou praním. Ideálně ho dejte sušit hned. Pokud máte možnost, sušte ložní prádlo venku na slunci a čerstvém vzduchu. Lze ho sušit i v sušičce, ale sušení venku je prostě lepší.
Při použití sušičky volte program s nižší teplotou, u povlečení, které budete žehlit, můžete vybrat i program pro snazší žehlení. Naopak alergikům se sušička doporučuje, protože se tak vyhnout nechtěnému setkání s pyly, které může venku povlečení zachytit. Nikdy ale nesušte ložní prádlo uvnitř bytu. Velké kusy prádla zvyšují markantně vlhkost, což může vést až k výskytu plísní.
Většina typů povlečení se může žehlit. Nedoporučuje se to u povlečení z krepu a saténu. Povlečení žehlete naruby, teplotu či stupeň žehlení volte podle etikety výrobce. Povlečení se žehlením nejen vyrovná, ale zmenší se také jeho objem, takže ho jednodušeji dáte do prádelníku či komody. Nikdy nežehlete froté prostěradla, žerzejová, bavlněná, lněná i saténová žehlit lze na teplotu doporučenou výrobcem.
Tip na závěr: Pokud při velkém úklidu perete kromě povlečení i záclony a závěsy, může se vám hodit ještě návod: Jak prát závěsy na okna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..