Jak se zbavit rezervace updatu Windows 10?

Jak se zbavit rezervace updatu Windows 10?

Rezervace Windows 10Ještě před vypuštěním Windows 10 vydal Microsoft poněkud kontroverzní update, který je více než updatem spíše reklamou na Windows 10. Problém je v tom, že Microsoft tímto updatem naštval docela dost lidí, protože sám uvádí, že rezervace W10 nejsou potřeba, přestože vydává program na jejich rezervaci, který ještě k tomu není možné běžně ukončit. A přestože tento program nic špatného nedělá, naštval dost lidí a došlo to až tak daleko, že někteří tento update považují za adware. Ono se není čemu divit, málo kdo je rád, když se mu v počítači objeví v notifikačním panelu ikona programu, který nechtěli a který ještě k tomu nejde jednoduše ukončit.

Jak se zbavit rezervace upgradu?

Za otravnou rezervací stojí update KB3035583, v které je spouštěcí soubor GWX.exe. A jak se ho zbavit? Velmi jednoduše. Zmáčkněte Win klávesu a napište Update. Následně se vám zobrazí v menu Windows Update, který spusťte. V otevřeném WU klikněte v levé části na Zobrazit historii aktualizací. Zde v pravém horním rohu klikněte na Nainstalované aktualizace. V otevřeném seznamu aktualizací najděte inkriminovanou KB3035583 (lze použít vyhledávání v pravém horním roku) a klikněte na ní levým tlačítkem a vyberte Odinstalovat. Pokud zde aktualizaci nevidíte, chvilku počkejte. Zejména na pomalejších počítačích chvíli trvá, než Windows zobrazí všechny nainstalované aktualizace.

Jak zabránit opětovné instalaci?

Samotnou odinstalací to nekončí. Windows Update by vám při příští kontrole aktualizací opět tento program nainstaloval. Co s tím? Předně musíte si pohlídat aktualizace. Spusťte ručně aktualizační program (win klávesa, napsat update, program spustit a dát vyhledání aktualizací) a jakmile vám nabídne dostupné aktualizace, klikněte v seznamu nabízených aktualizací pravým tlačítkem na KB3035583 a vyberte skrýt aktualizaci. Tím dosáhnete toho, že se aktualizace bude příště ignorovat.

Máte-li dotaz, klidně se ptejte v komentářích pod článkem.

4 thoughts on “Jak se zbavit rezervace updatu Windows 10?

 1. 2x jsem pouzival tento postup, a vzdy tak mesci byl klid – ted opet potreti vse nalezlo zpet. Bohuzel tento postup neni ucinny tvrale

  1. Ale je, jen musíte zakázat instalaci problémové aktualizace. Mimochodem přechod je stále zdarma. Za pár měsíců už tomu tak nebude.

  1. Windows 10 jsou fajn, ale co když je z nějakého důvodu opravdu používat nechcete nebo nemůžete? Microsoft tlačí upgrade ve Windows 7 a 8 poměrně agresivně, což nemusí každému vyhovovat. Níže najdete postup, jak nabídku upgradu odmítnout a zablokovat. Postup platí pro Windows 7 i Windows 8.
   Automatické stažení instalace

   Bez ohledu na to, zda si upgrade „rezervujete“, nebo ne, Windows Update začne stahovat instalační soubory Windows 10 pro pozdější upgrade. Stažené instalační soubory mohou být nepříjemné, protože jednak zvyšují objem přenášených dat a jednak zaberou několik gigabajtů místa na disku. Což nemusí být problém u běžného počítače, ale může to být problematické třeba u tabletu s malým úložištěm nebo třeba u virtuálního počítače (což byl můj případ).

   Jak to Windows zatrhnout? Je to vcelku jednoduché, stačí editovat registry. Nejsnáze to uděláte tak, že spustíte příkazovou řádku jako administrátor klávesovou zkratkou WIN + R, napíšete „cmd“ (bez uvozovek) a stisknete Enter.

   Poté napíšete a Enterem spustíte následující příkaz:

   REG ADD HKLM\Software\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate /v DisableOSUpgrade /t REG_DWORD /d 1
   Ikonka na liště

   Kromě toho vás může obtěžovat ještě ikonka na liště, která k upgradu vyzývá.

   Ta ničemu nevadí, ale pokud vás esteticky popouzí, je možné se jí zbavit. Opět editací registrů, k čemuž můžete použít následující příkaz vyvolaný jako administrátor, stejným postupem jako v předchozím případě:

   REG ADD HKLM\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Gwx /v DisableGwx /t REG_DWORD /d 1

   Tím jenom schováte ikonku. Pokud byste se možnosti upgradu chtěli zbavit úplně, musíte odinstalovat aktualizaci KB3035583. Postup je následující:

   Zobrazte si okno Windows Update v Ovládacích panelech (Control Panel).
   V levém dolním rohu klepněte na Nainstalované aktualizace (Installed Updates).
   Do vyhledávacího políčka v pravém horním rohu (Prohledat: Nainstalované aktualizace [Search Installed Updates]) zadejte „KB3035583“ (bez uvozovek).
   V seznamu bude jediná položka jménem „Aktualizace pro Microsoft Windows (KB3035583)“ (Update for Microsoft Windows [KB3035583]) . Na tu klepněte pravým tlačítkem a z kontextového menu zvolte Odinstalovat (Uninstall).
   V následném dialogu klepněte na Ano (Yes), čímž potvrdíte, že aktualizaci chcete odinstalovat.
   Chvíli vyčkejte, než se aktualizace odinstaluje. Budete vyzváni k tomu, abyste restartovali počítač, což učiňte.
   Po restartu ikonka z lišty zmizí, ale ještě nemáte zcela vyhráno, protože aktualizace se automaticky znovu nainstaluje, pokud jí v tom nezabráníte.
   Spusťte znovu okno Windows Update a nechte vyhledat dostupné aktualizace. To bude nějakou dobu trvat.
   Zobrazte si seznam dostupných aktualizací.
   V seznamu aktualizací vyberte výše zmíněnou „Aktualizace pro Microsoft Windows (KB3035583)“. Na tu klepněte pravým tlačítkem a z kontextového menu zvolte Skrýt aktualizaci (Hide update).Windows 10 jsou fajn, ale co když je z nějakého důvodu opravdu používat nechcete nebo nemůžete? Microsoft tlačí upgrade ve Windows 7 a 8 poměrně agresivně, což nemusí každému vyhovovat. Níže najdete postup, jak nabídku upgradu odmítnout a zablokovat. Postup platí pro Windows 7 i Windows 8.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..