Víte, jaký je největší nepřítel většiny zemědělců a zahrádkářů? Ano, je to slimák, tedy správně řečeno plzák. Tento plž z čeledi plzákovitých dokáže napáchat veliké škody na polích, zahradách, ve sklenících i v okrasných záhonech. A zbavit se ho někdy není vůbec jednoduché.
Který slimák u nás škodí?
Obecně se těmto šnekům bez viditelné ulity říká slimáci, u škůdců devastujících naše zahrady jde ale o rod plzáků. Konkrétním viníkem je ve většině případů plzák španělský, který byl ze své domoviny na severu Pyrenejského poloostrova, západu Francie a jihu Anglie postupně v průběhu minulého století zavlečen do celé Evropy i severní Ameriky. V České republice byl poprvé zaznamenán v roce 1991 [1]. Jeho invaze v novém prostředí působí obrovské problémy a jde jen těžko zastavit, protože v nové krajině mu chybí dostatek přirozených nepřátel a netrápí ho ani u domácích plzáků běžní parazité.
Co je tento škůdce zač?
Plzák španělský dorůstá velikosti 8-12 cm a je zbarvený do oranžovo-hnědé až rezavé barvy. Mláďata pak na sobě mají pestré barvy žluté až hnědé a na zádech se jim táhnou dva jasné, světlé pruhy. Vyhledává vlhká stinná místa, kde se skrývá a také klade vajíčka od poloviny srpna do konce září. Jeden plzák přitom může naklást až 230 vajíček. Živí se nejraději listy salátů, řepky, zelí, natí mrkve, různými druhy okrasných květin, ale nepohrdne prakticky ničím. Největší nápor zažívají zahrady a pole v květnu a červnu, ale slimáci jsou hrozbou po celou vegetační sezónu.
Jak se těchto plzáků zbavit?
Boj proti plží invazi je náročný, ale naštěstí existuje poměrně dost metod, kterými se lze bránit. Můžete vyzkoušet různé domácí prostředky a babské rady na hubení slimáků a v nejhorším případě sáhnout i po chemii. Vyzkoušejte, co konkrétně bude na vaší zahradě nejlépe fungovat. Tady je přehled nejlepších tipů a rad, jak se zbavit slimáků:
Ruční sběr
Nejúčinnější, ale také nejsložitější a nejpracnější způsob likvidace slimáků je jejich sběr. Musíte si vzít rukavice, nádobu s vodou a vydat se na lov. Problémem ale je, že tito tvorové vylézají v noci, přes den jsou schovaní v úkrytech. Vyrazte tedy nejlépe brzy ráno ještě za tmy s baterkou v ruce nebo naopak po setmění, tak budete mít největší úspěch. A vůbec nejlepší je to po dešti, kdy všichni vylézají z úkrytů ven. Odchycené plže ale skutečně musíte zahubit, nestačí je vypustit jinam, vrátili by se. Voda je účinným způsobem, slimáci se v ní utopí. Ještě rychleji je usmrtíte, když je v prázdném kýblu zalijete vařící vodou.
Pasti na slimáky
Velmi oblíbená a léty ověřená je metoda v podobě klasického piva. To je pro plzáky obrovským lákadlem a rádi se za ním vydají. Jako past, do které zlatavý mok nalijete, vám dobře poslouží obyčejná zavařovací sklenice. Použít můžete ale například i PET láhev, do které na boku vyříznete oválný otvor, z ní se plzáci už určitě nedostanou. Nádobu zakopejte do země, nejlépe tak, aby byl okraj zhruba centimetr nad povrchem. Díky tomu do piva nenapadá zbytečně moc hmyzu a dalších živočichů, které může tak lákat. Piva tam nalijte jen tolik, aby nedosahovalo až k okraji. Plzáci do pasti vlezou a opilí se již nedokáží dostat ven.
Mechanická ochrana záhonů
Pokud plzáky lákají konkrétní záhony, můžete jim zkusit zabránit se na ně dostat. K tomu se dá použít více metod. Záhon můžete ohradit nebo kolem něj vysypat různé prostředky.
- Plech – kolem celého záhonu zapusťte do země plech s okrajem zahnutým ven. Vysoký by měl být alespoň 15 – 20 cm. Toto ale není příliš vhodné, pokud se po zahradě pohybují malé děti, mohly by se o plech poranit.
- Sůl – velmi účinná metoda. Stačí posypat zem dokola solí a ráno najdete slimáky mrtvé, sůl je totiž rozleptá. Dobré je pod vrstvu soli natáhnout igelit, aby se jí příliš nedostalo do půdy. Na vlhké půdě by se také rozpustila a neúčinkovala by.
- Piliny, sláma – po suchém materiálu jako jsou piliny a sláma se plzákům velmi špatně leze a pravděpodobně tak svůj útok vzdají. Navíc je tato metoda naprosto ekologická a neškodná. Jen musíte ochrannou vrstvu pravidelně obnovovat. Ještě většího účinku dosáhnete, pokud vrstvu materiálu polijete kávovou sedlinou, tzv. lógrem. Kofein slimáky odpuzuje, a kdyby si přesto nedali říct, je pro ně i smrtelným nervovým jedem.
- Vaječné skořápky – působí stejně jako piliny, ale účinek je ještě výraznější díky ostrým hranám, které plzáci nebudou chtít přelézat.
- Ovesné vločky – ty na slimáky nepůsobí odpudivě, ale naopak jim velmi chutnají. V trávící soustavě jim ovšem natolik nabobtnají, že z toho pojdou. Jednoduše se přežerou.
- Bylinky – z bylinek nemají plzáci rádi levanduli, rozmarýn, tymián a podobné aromatické druhy. Pokud je vysázíte kolem svých záhonů, pravděpodobně se na ně plzáci ani nepokusí dostat a půjdou hledat potravu jinam.
Chemické prostředky
Jestliže nezabírají domácí prostředky, budete nejspíš muset sáhnout po chemii. Samozřejmě je třeba počítat s vyšší cenou oproti babským radám. K dostání jsou přípravky obsahující nervový jed, ovšem ty jsou bohužel nebezpečné nejen pro nenáviděné plzáky. Po jejich požití umírají i žížaly, včely a další hmyz a také přirození nepřátelé plzáků jako jsou například ježci, ropuchy, slepýši, užovky nebo ještěrky. Ti se totiž při pozření takto usmrceného plzáka také otráví. Kromě toho, že je těchto zvířat škoda, hrozí i problém s dalším přemnožením plzáků, když nebudou mít v okolí tuto přirozenou hrozbu. A v neposlední řadě hrozí nebezpečí i domácím zvířatům.
Lepší volbou jsou přípravky na bázi železa a fosforu, které jsou pro jiné živočichy neškodné, ale na plzáky přesto účinné. Dejte jim tedy raději přednost.
Biologické prostředky
Koupit můžete i přípravky, které jsou úplně nejzdravější pro přirozené prostředí zahrady a nehubí nic jiného. Jsou jimi biologické prostředky obsahující hlístice. Ti jsou běžným parazitem plžů a dokáží ho spolehlivě zabít. Tady je ale bohužel třeba počítat s ještě vyšší cenou.
Nejúčinnější je boj s plzáky právě teď na jaře, kdy jsou téměř všichni mladí a více zranitelní. Vydejte se tedy do útoku a ochraňte letos svou zahradu a všechnu úrodu na ní.
1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Plz%C3%A1k_%C5%A1pan%C4%9Blsk%C3%BD [vid. 22.4.2015]