Jak si vyrobit domácí prací prostředky?

Jak si vyrobit domácí prací prostředky?

Vyprané prádlo
Autor: Horia Varlan

Praní prádla je nedílnou součástí péče o domácnost a prostě se mu nejde vyhnout. Nechce se vám ale přesto utrácet velké peníze za prací prostředky, které jsou navíc plné chemických bělidel, znamenají zátěž pro životní prostředí a kromě toho mohou i způsobovat problémy lidem s citlivou pokožkou a malým dětem? Vyrobte si domácí prací gel či prášek a nahraďte i aviváž.

Prací gel (sliz)

Vypadá sice nevábně, ale prádlo vypere opravdu důkladně včetně odolných skvrn. Jeho výroba zabere trochu času, ale stojí to za to. Množství takto získané vás následně při praní vyjde nepoměrně levněji než kupované prací gely.

Potřebujete:
1 jádrové mýdlo (klasický jelen)
250 g sody na praní
5 litrů vody

Mýdlo nastrouhejte na jemno a vmíchejte do litru horké vody. Přidejte sodu a vše míchejte tak dlouho, až se mýdlo plně rozpustí a hmota se spojí. Potom tento koncentrát rozřeďte dalšími čtyřmi litry vody. Pokud chcete mít gel více voňavý, nakapejte do něj tak 10-15 kapek esenciálního oleje podle vaší libosti. Hotový sliz přelijte do vhodné nádoby, kde ho můžete skladovat. Při praní se dává přímo do pracího bubnu, na jednu pračku je ho potřeba tak deci až dvě, podle míry znečištění.

Prací prášek

Tento prací prostředek je skvělý obzvlášť na bílé prádlo, které zbaví skvrn a vybělí (perfektní například na dětské plenky). Základem úspěchu je perkarbonát sodný, který se během praní rozkládá na sodu a peroxid, který je bělidlem. Jeho příprava je extra rychlá a směs vám vydrží dlouho.

Potřebujete:
100 g mýdla na praní (mýdlových hoblin, pokud si chcete ušetřit práci)
1 kg sody na praní
500 g perkarbonátu sodného

Mýdlo nastrouhané na jemno smíchejte se sodou a perkarbonátem. Skladujte v uzavřené nádobě na suchém místě. I sem můžete přidat pár kapek vonného oleje, pokud vám to bude příjemnější. Do pracího cyklu stačí tohoto prášku dát asi třetinu oproti tomu klasickému kupovanému.

Aviváž

Receptů na výrobu domácí aviváže je několik, základem všech je však vždy ocet. Právě ten změkčuje vodu a odstraňuje zbytky pracího prostředku. Tady jsou recepty na dvě varianty aviváže.

Potřebujete:
Aviváž 1 – 250 ml vody
250 ml octa
několik kapek esenciálního oleje

Aviváž 2 – 600 ml vody
300 ml octa
200 ml vlasového kondicionéru

Smíchejte vodu s octem a přidejte i třetí surovinu podle zvoleného druhu aviváže. Důkladně promíchejte, ale pozor, netřepat, ať vám směs nevypění. Hotovou aviváž přelijte do vhodné nádoby. K praní se přidávají tak dvě lžíce do nádržky určené pro aviváž.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..